Kopanice v podzimní kráse. Dokonalé výhledy

Okolí Starého Hrozenkova na podzim láká k příjemné procházce. Foto: zlin.cz
VÁPENICE - Kopanice, drsný i krásný kraj kolem Starého Hrozenkova, přímo lákají k výšlapu a kochání se v barevných a docela teplých dnech na sklonku října. Samotný Starý Hrozenkov velmi těžce zkoušený stovkami těžkých kamionů, ale spíše sousední vesnice, tedy Vyškovec, Žítková a Vápenice zvou k podzimnímu výšlapu.

Ze Starého Hrozenkova do Vápenic

Pár stovek metrů je to z rušného Starého Hrozenkova do Vápenic. Vesnička vůbec ne středisková, ale báječně upravená a přímo romantická se 190 obyvateli, může být skvělým výchozím bodem. Takže připravit, nadechnout a jde se. Od obecního úřadu po asfaltce pěkně zostra do kopce, to je nutno říci.

Zastavení první může být po pár stovkách metrů u kapličky a zvonice, obojí ve stavu upraveném a dokonalém.

Na pastvinách býci a jalovice

Pak následují pastviny s překvapivě pořád hodně zelenou trávou. Však se také tu býci, tu jalovice nedají vůbec rušit. Za ohradníky si je mohou nejen děti prohlédnout pěkně zblízka, možná lépe než exotická zvířata v zoologické zahradě.

Dokonalé výhledy

Cesta stoupá pořád a pořád do kopce, ale už postupně přeci jen podstatně méně prudce. Po pravé straně se objevuje Mikulčin vrch. A jak tak pěkně stoupáte, už jste pod Příslopem u rozcestníku ve výšce 670 metrů. To se na protilehlé straně naráz posunuje magická Žítková pod vás a výhled na ni je přímo panoramaticky dokonalý.

V lesním porostu zbarveném tak, jak to v hnědé, žluté i zelené umí jenom podzim, ještě jeden poctivý kilometr se stoupáním už opravdu mírným a jste, pokud chcete, v dočasném cíli.

Zastavení v hospůdce

V oblíbené hospůdce mají výbornou dršťkovou polévku, ta se opravdu povedla. A protože je pořád pěkně slunečno, pak se zapíjí dobrým pivem na terase. Paní domácí se pochlubí čtyřmi krásnými kočkami a upozorní, což ani nemusí, že výhled odsud na moravské a slovenské hory je skutečně působivý.

To tedy jednoznačně ano, u nás ve Zlínském kraji moc podobných nenajdete. Považský Inovec, Malá Fatra i další horstva včetně Beskyd jsou zemský ráj přímo na pohled. A hned ve dvou zemích.

Cesta zpět nabízí dvě varianty

Pak máte na výběr. Svěží pokračují buď dolů do Vyškovce a z něj zase naučnou stezkou zvanou Okolo Hrozenka do Starého Hrozenkova, případně na druhou stranu po vrstevnici na Mikulčin vrch.

My si rádi zopakujeme trasu zpět. A třebaže je klesání možná náročnější než výstup, za slabou hodinku jsme opět u obecního úřadu ve Vápenicích.

Zajímá vás aktuální dění ve Zlínském kraji? Více zpráv najdete na našem webu.

Zobrazit fotogalerii >>