Kraj obnoví vozový park. Úředníci budou jezdit v 58 nových elektromobilech

Zlínský kraj chystá obnovu vozového parku. Foto: portalridice.cz
ZLÍNSKÝ KRAJ - Rozsáhlou obnovu vozového parku připravuje Zlínský kraj. Pro potřeby krajského úřadu a svých příspěvkových organizací hodlá zakoupit celkem 58 elektromobilů. Z toho 45 vozidel bude pořízeno jako náhrada za stávající automobily se spalovacími motory, které jsou zastaralé, a budou proto vyřazeny a ekologicky zlikvidovány.

Součástí projektu za více jak 53 milionu korun je také pořízení 57 dobíjecích stanic.

„Průměrné stáří měněného vozového parku je 18 let. Jeho modernizací a zejména zajištěním podílu vozidel na alternativní pohon vycházíme vstříc budoucím požadavkům evropské a národní legislativy v oblasti udržitelné dopravy. Zároveň tím samozřejmě přispějeme ke snížení emisí z dopravy, hlavně v městském provozu, kde organizace auta převážně používají k zajištění svého provozu. Kraj rovněž dosud instaloval fotovoltaické panely na objekty, kde se všechna vyrobená elektřina spotřebovává, a tyto zkušenosti zúročí u dalších objektů, kdy bude fotovoltaiku doplňovat o nabíjecí stanice, aby byl provoz elektromobilů pro naše organizace co nejúspornější,“ sdělil náměstek hejtmana Lubomír Traub.

Pořízené elektromobily budou určeny hlavně pro potřeby příspěvkových organizací, a to pro 2 organizace z oblasti kultury, 7 organizací z oblasti sociálních služeb a 32 organizací z oblasti školství. Pro potřeby krajského úřadu budou zakoupeny 3 vozy.

„Organizace byly vybrány na základě provedeného průzkumu zaměřeného na jejich potřeby, stáří vozového parku a zájem o pořízení elektromobilu,“ dodala mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

Kraj hodlá pro nákup využít finanční prostředky z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. Z něj chce získat 22 milionů korun.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x