Kultura po půl roce ožívá. Co všechno nabídne zlínské muzeum a galerie?

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
ZLÍN – V úterý 11. května po více než půlroční pauze opět zahajuje svůj provoz Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská galerie výtvarného umění. Kromě stávajících expozic se návštěvníci mohou těšit na několik nových výstav.

Tak trochu bych řekl, že jsme jako dostihový kůň, celý nedočkavý závodu,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec. „Jenže na rozdíl od koně máme přece jen více povinností, které musíme zohlednit, a nařízení, která musíme dodržet. Ať už se jedná o limity pro počty osob podle metrů čtverečních výstavních prostor, nebo o dostatečné zásoby respirátorů pro průvodkyně a kustodky. Byli jsme často při přípravách nuceni řídit se jen odhadem a různými náznaky, ale to platí prakticky pro všechna odvětví hospodářství, takže si nechceme stěžovat. Skutečnost je taková, že v úterý budeme na značkách a připraveni přivítat první návštěvníky.“

Co konkrétně Muzeum jihovýchodní Moravy v první den otevření nabídne? Samozřejmostí jsou stálé expozice Princip Baťa a František Bartoš. Posledních několik týdnů bude k vidění výstava Valašsko očima Kornelie Němečkové, která představuje především vystřihovánky této výtvarnice. Oproti původnímu plánu byla prodloužena výstava Poslové z vesmíru, meteority a tektity tak, aby ji mohly ještě využít školní skupiny a aby mohla okouzlit svými unikátními exponáty i prázdninové návštěvníky. Největší výstavou zůstává Jiří Hanzelka 100 let | pocta cestovateli. I v tomto případě bylo trvání výstavy prodlouženo – na své první návštěvníky totiž čeká už od ledna. Navíc se průběžně doplňuje a mění, takže zůstává i díky napojení na expedici Z101 stále zajímavá. Na počátku června pak přibyde zbrusu nová výstava Vějířů sladká tajemství.

Krajská galerie výtvarného umění zve především do prodloužených výstav Adriena Šimotová: Mapování prostoru – Tělo kláštera (Hostinné), Bedřich Baroš (1936-1974) – soužití s uměním a Zlínský okruh VII. První jmenovaná výstava je otevřena pouze do 16. května, takže zájemci mají jen krátkou příležitost ji zhlédnout. Další dvě jmenované výstavy trvají do 27. června. Na návštěvníky samozřejmě čeká i stálá expozice galerie Prostor Zlín | Řády vidění.

Muzeum luhačovického Zálesí nabízí až do 26. září výstavu věnovanou meziválečné architektuře Luhačovic Nová doba, nový život.

Nová opatření ale neznamenají úplný návrat do předcovidové doby a návštěvníci musí dodržovat všechna hygienická a organizační protipandemická opatření. „Nová opatření zatím neumožňují například skupinové prohlídky,“ říká vedoucí obchodního oddělení muzea Silvie Lečíková. „Z tohoto důvodu zatím nemůžeme zpřístupnit hrad Malenovice ani nabídnout tolik vyhledávané návštěvy budovy 21. s projížďkou Baťovým výtahem. Možné v tuto chvíli nejsou ani návštěvy organizovaných skupin ve výstavách a expozicích, nebo dílny, doprovodné programy a komentované prohlídky. Snažíme se být optimisté a doufáme, že se i tato situace v nejbližších dnech upraví ve prospěch kulturních institucí a jejich návštěvníků.“

Podle pracovníků muzea je pro nadcházející týdny program připravený a nabídnou jej veřejnosti hned, jak bude alespoň naděje, že se podaří ho uskutečnit.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x