Kunovické koupaliště po 66 letech neotevře

Foto: Město Kunovice
KUNOVICE – Letní koupaliště v Kunovicích letos poprvé po 66 letech neotevře. Důvodem je havarijní stav bazénové vany, ve které jsou praskliny a není vodotěsná. Koupaliště bude zavřené do doby, než se uskuteční jeho celková rekonstrukce.

Kunovické koupaliště postavili svépomocí místní občané v 50. letech minulého století, slavnostně bylo otevřeno v roce 1958. Dominantou a ikonou koupaliště byla až donedávna desetimetrová skokanská věž, kvůli níž má bazén výjimečnou maximální hloubku. Věž však musela být v loňském roce na základě rozhodnutí statiků snížena o polovinu.

Komplexní opravou koupaliště se začalo vedení města zabývat před deseti lety, kvůli předpokládaným vysokým nákladům ji však odložilo a rozhodlo se jít cestou pouze nezbytných oprav. Provoz koupaliště a jeho technologií je však rok od roku náročnější a ukazuje se jako krajně neefektivní.

V poslední sezoně navíc provozovatelé koupaliště zaznamenali únik vody z bazénu a při jeho vypuštění byl naopak patrný průsak vody z okolního prostředí zpět do bazénu. Radnice si proto nechala zpracovat položkový rozpočet na lokální sanaci bazénu, která by umožnila otevřít koupaliště alespoň na letošní sezónu.

Předpokládané náklady by dosáhly částky cca 1,8 milionů korun. Cena nezahrnuje celkový nátěr bazénové vany a opravu poškozených částí pod stávajícími rozvody bazénové vany. Bohužel však také není spojena s jakoukoliv právní zárukou na vznik trhlin a vodotěsnost bazénu,“ informovalo město v tiskové zprávě.

Další sanaci bazénu však jednoznačně nedoporučují zástupci odborných firem, podle nichž je s ohledem na degradaci tělesa bazénové vany nutná celková rekonstrukce.

Vana plaveckého bazénu je v havarijním stavu. I přes opakovaně provedené stavební opravy v posledních provozovaných letech jsou v celém tělese bazénové vany patrné rozsáhlé dutiny, dochází k odtržení svrchních vrstev betonové konstrukce bazénové vany, materiál se masivně odlupuje a vznikají rozsáhlé praskliny. Bazénová vana není vodotěsná,“ stojí v důvodové zprávě.

O moc lépe na tom není ani dětské brouzdaliště, kde chybí zejména nepřetržitá cirkulace vody. To má za následek překračování mezních hodnot mikrobiologických ukazatelů, nízkou hodnotu volného chlóru, vysokou hodnotu pH a nízký oxidačně-redukční potenciál. Je třeba přijmout stavební opatření, které problém cirkulace vody vyřeší, nebo brouzdaliště neprovozovat,“ uvedla Krajská hygienická stanice Zlín.

Vedení Kunovic se proto rozhodlo provoz koupaliště ukončit, a to do doby, než dojde k jeho kompletní rekonstrukci.

V současné situaci technického stavu koupaliště není možné efektivně zabránit úniku bazénové vody do podzemních vod se všemi důsledky jejich kontaminace i potažmo sankčními opatřeními ze strany kontrolních orgánů. Zastupitelstvo města souběžně zadalo zpracování studie řešící rekonstrukci areálu koupaliště odpovídající současným potřebám i efektivnějšímu využití areálu v průběhu celého roku,“ konstatoval starosta Kunovic Pavel Vardan.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x