Kvůli vysokým letním teplotám roste počet kolapsů

foto: nemuh.cz
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Horké letní dny se podepsaly na počtu nárůstu kolapsových stavů u pacientů přicházejících do Uherskohradišťské nemocnice. Jedná se především o osoby starší, obézní či osoby s kardiovaskulárním onemocněním.

„Počet kolapsů roste, jedná se hlavně o pacienty starších ročníků či osoby s cukrovkou, u kterých termoregulační mechanismy nefungují tak dobře jako u zdravé populace. Měli bychom se vyvarovat dlouhodobému pobytu na slunci a velké námaze, fyzickou aktivitu bychom měli přesunout do ranních či večerních hodin. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin, a to ne zcela studených a po menších částech,“ tyto zásady doporučuje dodržovat v horkých dnech primář interního oddělení MUDr. Václav Stránský.

Dlouhodobé vystavování se teplu může vést k úpalu nebo úžehu. Některé příznaky jsou stejné: bolest hlavy, kolapsové stavy, nevolnost a následné zvracení. První pomocí při těchto poruchách zdraví je okamžité podání tekutin a snížení tělesné teploty. Pokud se tady někdo z vašich blízkých necítí dobře po dlouhém pobytu na slunci nebo v horku, přesuňte ho do chladné místnosti bez přímého slunečního svitu a pokud bude potřeba, udělejte mu studený zábal.

Obtížím můžete velkou měrou předcházet dostatečným přísunem tekutin, nošením pokrývky hlavy, slunečních brýlí, používáním ochranných krémů, a hlavně zvolením méně zatěžujících aktivit během horkých dnů.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x