Lázeňství dostalo facku, postupně ale vstává z popela

Lázeňství dostalo facku, postupně ale vstává z popela. Foto: Lázně Luhačovice
LUHAČOVICE - Pandemie koronaviru tvrdě dopadla také na lázeňství. Více než roční zkušenosti shrnuje v následujícím rozhovoru výkonný ředitel luhačovických lázní Jiří Dědek.

Je to 15 měsíců, co si vzal slovo koronavirus – jaké to vlastně pro lázně  bylo – byly časy těžké, lepší?

Lehké to rozhodně nebylo. Role nejen našich lázní se v době koronakrize postupně měnila. Nejprve byly z bezpečnostních důvodů loni na jaře úplně uzavřené, později se měly stát rezervními lůžky pro přeplněné nemocnice, ale jejich skutečné poslání v boji s covidem-19 přišlo na řadu až počátkem letošního roku. Spočívalo v doléčení a rehabilitaci stavu po komplikovaném průběhu nemoci covid-19. Z pohledu tržeb zaznamenaly lázně jen za loňský rok propad více než 150 milionů. Nyní se však díváme dopředu s optimismem. Svědčí o tom i skutečnost, že aktuálně přijímáme několik desítek nových zaměstnanců od kuchařů, servírek a číšníků až po recepční a pokojské.

Poznali jste jako jiní nepoznané, moudří praví, že těžká doba vede k poučení, určitě to bude platit i u vás…

Krize nás tvrdě dusila. Lázeňství patří mezi nejpostiženější obory. Věříme ale, že lázně vstanou z popela a budou ještě lepší. Pokrok se rodí z bolesti jako život. Historie lázní je spojena se spoustou zvratů. Rozkvět vždy střídaly propady. Jen jsme to v tom dlouhém období prosperity a jistot přestali vnímat. Virus všechno změnil a doufejme, že lidstvu tahle facka prospěje. I zdraví přestane brát západoevropská civilizace samozřejmě a začne o něj více pečovat. Proto si myslíme, že zájem o lázně začne v blízké budoucnosti zase růst.

Nemáte kouli z křišťálu, přesto zkuste, jak by ta letošní sezóna mohla a měla vypadat, co se léčby a tudíž ubytování týče.

Věříme, že v průběhu léta by se obsazenost mohla přiblížit běžným rokům před pandemií. Registrujeme rostoucí zájem nejen o léčebné, ale i relaxační a wellness pobyty. Stále k nám přijíždějí také hosté na léčebné pobyty po covidu-19, a to nejen přes pojišťovnu, ale nyní i ti, kteří si již mohou rehabilitaci po prodělané koronavirové nákaze hradit ze svých prostředků. Se zahraniční klientelou letos příliš počítat nemůžeme, ale jsme přesvědčeni, že ji plně nahradí domácí hosté, kteří k nám přijedou na letní dovolenou.

Celý rozhovor s ředitelem lázní Jiřím Dědkem si můžete přečíst zde.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x