Narozené dítě má zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi, což způsobuje žluté zbarvení kůže a očí. Fototerapie funguje tak, že se novorozenec bezpečně vystaví speciálnímu modrému světlu, které pomáhá rozkládat bilirubin v kůži na formu, kterou tělo snadněji vyloučí močí nebo stolicí. Léčba může trvat několik hodin až dní.
„K léčbě používáme speciální lampu s modrým světlem. Umístí se přímo nad postýlku s novorozencem. Dříve jsme miminka přesouvali do inkubátoru, kde na něj dohlížela dětská sestra, teď nově přístroj přivážíme přímo na pokoj. Přítomnost maminky je pro dítě velmi uklidňující, může se ho dotýkat, mluvit na něj, což přispívá k oboustranné pohodě. Maminka může rovněž podle potřeby fototerapii přerušit a miminko třeba nakojit,“ popsala vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati Marcela Pumprlová.
Změna souvisí se současným trendem a moderními zásadami péče o novorozence, tedy co největší podporou vztahu mezi maminkou a dítětem.
„Zlínská porodnice se zaměřuje na individualizovanou péči, společná fototerapie reflektuje tento přístup a vychází vstříc přání maminek být neustále se svým dítětem,“ dodala na závěr mluvčí KNTB Dana Lipovská.