„Tematika hojení ran a defektů rozhodně není jednoduchá. Sestry z různých pracovišť nemocnice se musejí neustále vzdělávat, absolvovat odborné semináře, certifikované kurzy a mít znalosti teoretické i praktické,“ zmínila mluvčí Baťovy nemocnice Dana Lipovská.
V Krajské nemocnici T. Bati se toto téma nejvíce týká chirurgického a gerontologického oddělení. Obecně sestry sledují poruchy celistvosti kůže a stav sliznic pacienta, provádí ošetření chronických ran, komplexní hygienickou péči včetně prevence proleženin. Každá sestra – praktická i všeobecná – provádí prevenci dekubitů, jejich sledování a dle svých kompetencí i ošetření.
„U nás na gerontologii pracují dvě sestry přímo na převazovém sálku, věnují se ošetřování již vzniklých ran a dekubitů, znají jednotlivé způsoby hojení, léčivé přípravky a prostředky na hojení ran, pracují s chirurgickými nástroji, absolvují průběžně certifikované kurzy a vzdělávací akce tohoto charakteru, jsou šikovné a velmi zručné,“ popisuje vrchní sestra Gerontologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Edita Habartová.
Při přijetí na gerontologické oddělení je u každého pacienta vyhodnoceno riziko vzniku dekubitu na základě hodnotících škál. Rizikoví pacienti jsou uloženi na antidekubitní matraci, pravidelně polohováni, podkládáni a preventivně jsou kontrolována a ošetřována místa nejčastějšího vzniku dekubitů – paty, hýždě, kotníky, boky, a to promazáváním i důslednou hygienou. Ruku v ruce s tím jde také sledování správné výživy a dostatku tekutin.
„Někdy i přes maximální snahu ošetřovatelského personálu ke vzniku dekubitu u pacientů ve vážném stavu dojde nebo je pacient již se vzniklým defektem přijat. Prvotní zhodnocení rány provede lékař ve spolupráci se sestrami z převazového sálku a nastaví způsob ošetřování dekubitu, kterým se poté řídí další ošetřovatelský personál. Každý defekt je pro pacienta nebezpečný. Záleží na celkovém zdravotním stavu a schopnostech regenerace, jak se bude rána dále vyvíjet,“ říká Edita Habartová.
Léčba pacientů s dekubity je dlouhá a náročná. Je však důležitá, protože při zhoršení stavu může dojít v některých případech až k celkové sepsi organismu.
„Proto je důležité mít proškolené zdravotníky, kteří umí dekubity ošetřovat, umí edukovat pacienta i rodinu a stanoví jasný postup i plán při hojení. Takové odborníky u nás na gerontologii máme,“ uzavírá téma Edita Habartová.