Sexuální oblast je v lidských životech zažité tabu. Stydíme se o ní mluvit, nebo se vyhýbáme rozhovorům na podobná témata. Když ale přijdou problémy, je na čase prolomit ledy. S tím už třetím rokem pomáhá sexuologická ambulance pod vedením Pavla Havelky ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati. A kdy jindy načít toto lechtivé téma než na Mezinárodní den ženského orgasmu, který se pravidelně slaví 8. srpna.
Podle Havelky jde o téma komplikované a vlastně tak trochu neprobádané. Úloha a benefity ženského vyvrcholení totiž nejsou, na rozdíl od toho mužského, přesně známy.
„Velká část studií a teorií se snaží prokázat jeho význam u oplodnění, podobně jako u mužské populace. U ženského orgasmu se vyplavuje velké množství hormonů důležitých při reprodukci (oxytocin a prolaktin), dochází ke zvýšenému prokrvení pochvy, dělohy a pánve, dochází ke změně postavení děložního hrdla, což by mohlo napomáhat úspěšnému otěhotnění. Je to ale složitější, protože víme, že v populaci je osm až deset procent žen, které jsou anorgastické (úplná absence orgasmu nebo jen občasná), a i tyto ženy otěhotní, dokonce často jednodušeji než ženy multiorgastické. A otěhotnět se dá i při bolestivém nebo dokonce násilném pohlavním styku,“ popsal Pavel Havelka.
Na tuto problematiku se snaží odborníci nahlížet i s výpomocí evoluce. „Další část prací pohlíží na orgasmus z evolučního hlediska – jako na vyhledání a udržení zdrojů. Jde o přírodní výběr, kdy ti nejlepší samci, tedy muži, kteří mají zdroje a jsou schopni se postarat o potomstvo, jsou „odměňováni“ častějším orgasmem u partnerek s navozením určité mužské ješitnosti. A to pak vede k udržení kvalitního partnera. No a další teorie říká, že orgasmus k ženám patří jen kvůli tomu, že jsou společně s muži stejným druhem. Podobně jako u bradavek, které ženy potřebují ke kojení a muži je mají jenom proto, že patří ke stejnému druhu,“ říká Havelka.
Vedoucí sexuolog zlínské ambulance ale poukazuje na fakt, že orgasmus je součástí dnes stále tabuizovaného pohlavního života. Vede k uvolnění, fyzickému i emocionálnímu, a přináší uspokojení. Mnoho žen ovšem nikdy tohoto vyvrcholení nedosáhlo, přesto ale mají spokojený sexuální život a žijí v příjemném partnerském nebo manželském vztahu. Do sexuologické ambulance však přichází ženy, které to považují za hendikep.
„V ambulanci jsem řešil několik žen, které měly problém s dosažením orgasmu. Obecně platí, že „cvičení dělá mistra“. Problém s orgasmem mají ženy na začátku svého sexuálního života, většinou se to postupně zlepšuje. Důležité je také poznání vlastního těla, objevení erotogenních zón, souznění a pohoda v partnerském vztahu. Velmi často se ženy bohužel s touto situací smíří, přitom možností řešení je hned několik – rehabilitace pánevního dna, nácvik masturbace, použití erotických pomůcek, psychoterapie a podobně,“ doplnil Pavel Havelka.
Odkazovat může taky na fakt, že sexuologická ambulance Krajské nemocnice T. Bati za necelé tři roky svého fungování pomohla už téměř devíti stovkám pacientů, z nichž zhruba dvě stovky tvoří právě ženy.