Zlín Film Festival se vrací v plné parádě. Kolik nabídne snímků a jaké je jeho téma?

Foto: ZFF
ZLÍN – Za necelé tři týdny odstartuje v pořadí 62. ročník největšího a nejstaršího festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival. Představí se na něm celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. Festival zahájí světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do Tvojzemí.

Po dvou nestandardních ročnících, kdy se zlínský filmový festival „na živo“ konal v září, se opět ve festivalovém kalendáři vrací k tradičnímu jarnímu termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout v období, na které jsou naši diváci zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal, že s odstupem času považuje téměř za zázrak, že akce ani v kovidové době nepřerušila svoji kontinuitu.

62. Zlín Film Festivalu uvede celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. „Ačkoliv od výběru filmů do předešlého ročníku konaného mimořádně v září uplynulo jen sedm měsíců, podařilo se nám sestavit velmi kvalitní program s řadou premiér, což je v oblasti filmu pro děti poměrně složité,“ zhodnotila přípravu filmového programu umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Dopoledním zahajovacím snímkem festivalu bude celovečerní animovaný 3D film Cesta do Tvojzemí, který vznikl v česko-slovensko-belgické koprodukci. Ve Zlíně se představí divákům ve světové premiéře a distribuční předpremiéře ve čtvrtek 26. května v 10 hodin s početnou delegací tvůrců a herců. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Jan Vondráček, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil.

V rámci večerního zahájení se diváci mohou těšit na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby se dostal před válkou do Ameriky. „Aniž by to tvůrci původně zamýšleli, je téma migrace před válkou s ohledem na stávající geopolitickou situaci v dnešní době velmi aktuální,“ doplnila Markéta Pášmová.

V distribuční předpremiéře promítne Zlín Film Festival animovaný rodinný film Kde je Anne Franková? Snímek je adaptací mezinárodně oblíbené klasiky „Deník Anne Frankové“ a nese v sobě důležité poselství pro mladé. Ve světové premiéře a distribuční premiéře nabídne festival i česko- slovenskou pohádku Zakletá jeskyně.

Pozvání do festivalové poroty letos přijali za Českou republiku např. herečka Jitka Čvančarová, režisérka a producentka Tereza Kopáčová či režisérka Adéla Komrzý.

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

Organizátoři letos chystají speciální zónu pro „náctileté“, kteří se mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu, jak říkají. Připravena je i speciální kolekce TOP TEEN TEN aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ vysvětluje Jarmila Záhorová.

62. Zlín Film Festival se uskuteční ve Zlíně od 26. května do 1. června.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x