Lidmilova louka dělá radost kolemjdoucím

Foto: Město Zlín
ZLÍN – Zlín patří dlouhodobě k nejzelenějším městům v celé České republice. Na této pověsti se snaží zaměstnanci Odboru městské zeleně neúnavně pracovat – teď třeba vysadili krásnou bylinkovou zahrádku na Lidmilově louce.

Dalším nápaditým počinem Odboru městské zeleně je nově zrealizovaná bylinková zahrada na tzv. Lidmilově louce. Zahradníci odboru tady do šesti vyvýšených záhonů vysadili kombinaci bylinek a letniček, které doplnili rajčaty, převislými jahodami a okrasným zelím. Mezi bylinkami je zastoupena například bazalka, máta, fenykl, artyčok, rozmarýn, kari, řimbaba nebo meduňka, z letniček pak oči kolemjdoucích potěší slunečnice, krásenka, sporýš, astra, statice či převislý dvouzubec.

Budeme rádi, když bude takto zútulněný prostor sloužit a vonět obyvatelům a potěší nás, když si utrhnou jahodu či snítku máty. Ovšem jinak věříme, že tam všechny byliny a květiny nechají, aby byly inspirací a dělaly radost všem,“ uvedla zahradní architektka Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína Zuzana Hegmonová.

Tato kreativní a promyšlená realizace není ve Zlíně ojedinělá. Nápadité a praktické výsadby jsou vidět na každém kroku. Ať už se to týká velkých zlínských parků nebo menších udržovaných zelených ploch. Za zmínku určitě stojí například experimentální realizace v ulici Trávník, kde se vysadily vybrané trvalky méně vázané na údržbu a odolné vůči extrémnímu prostředí města. Nápaditým a obyvateli obdivovaným prvkem je v ulici Podlesí konstrukce květinové výzdoby v podobě stromu.

Bohaté a husté kvetení lilií v barevných odstínech je od loňského roku k vidění také před kostelem v centru Zlína a podél třídy Tomáše Bati. Po nebývalém ohlasu ze strany veřejnosti byly letos o liliové louky obohaceny další dvě lokality. „Letos budou lilie těšit i obyvatele Malenovic a Jižních Svahů. Do budoucna chceme vyset na některých místech i kopretinovou luční směs a vytvořit tak prostředí pro včely a motýly,“ představil další plány náměstek pro oblast městské zeleně Bedřich Landsfeld.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x