Luhačovice zahájily provoz očkovacího centra proti covidu

Foto: MěÚ Luhačovice
LUHAČOVICE – V Luhačovicích zahájilo ve zdravotnickém středisku v Masarykově ulici provoz očkovací centrum proti nemoci covid-19. Pro vakcínu společnosti Pfizer se dostavili lidé zaregistrovaní přes centrální registrační systém, řekl serveru Zlin.cz mluvčí radnice Nikola Synek.

Centrum začalo očkovat ve středu od 7:30. „Jsem velice rád, že se nám centrum podařilo otevřít a pomůžeme co nejrychleji proočkovat občany nejenom z Luhačovic, ale také z obcí v celém okolí. Máme řadu skvělých reakcí na vznik centra jak od našich občanů, tak od dalších lidí z regionu včetně starostů obcí. Vnímám u nich velkou podporu a spokojenost, že nemusí za očkováním cestovat třeba až do Zlína,“ řekl starosta Marian Ležák, který nechyběl u otevření.

Na očkování jako lékař dohlížel první den David Rumpík, ředitel kliniky IVF Zlín, která je odborným garantem centra. Podle něj bylo na středu objednáno 76 lidí. „Při příchodu každý vyplní se sestřičkou dotazník, ve kterém popíše například, zda nemá nějaké nemoci, zda bere nějaké léky a jestli neměl někdy alergickou reakci. Pak podepíše souhlas s vakcinací. Krátce si promluvíme o tom, jaký je aktuální zdravotní stav zájemce o očkování, vybere si pak paži, do které chce injekci aplikovat. Poté je zdravotní sestrou naočkován. Po odchodu z ordinace čeká naočkovaný ještě čtvrt hodiny v čekárně, jestli se nevyskytne alergická reakce, ale průběh bývá obvykle klidný. I tak je každý ale poučen, co případně dělat, kdyby se následně ještě reakce vyskytla,“ uvedl Rumpík.

Jak dodal, v první fázi bylo do centra pro využití ve zbytku daného týdne přivezeno 210 vakcín. „Považuji za velký úspěch pana starosty, že se mu podařilo domluvit potřebné vakcíny a centrum mohlo začít fungovat. Jsme ale nachystaní očkovat i 200 vakcín denně, závisí to na tom, jestli nám v další zásilce kraj navýší množství dávek. Personálně jsme připraveni. Pro očkovací centrum máme zajištěno šest sester a dvě administrativní pracovnice, lékařů se nás tu bude střídat několik. Po mně tu bude bývalý primář z ortopedie Baťovy nemocnice pan Janečka,“ doplnil Rumpík.

Po vytipování prostor a zaregistrování centra ve spolupráci s IVF se asi tři týdny před spuštěním vše prakticky připravovalo na tento rozjezd. Město nechalo ve svém objektu Zdravotního střediska provést nutné stavební změny. Zajišťovali jsme úpravu místností, protože se jednalo původně o dvě samostatné ordinace zubařů. Bylo nutné je propojit novým průchodem, který se musel vybourat. Vyměněny byly podlahy, upravovaly se rozvody elektřiny a vody. Uvedené práce v souhrnu stály asi 70 tisíc,“ uvedl místostarosta Jiří Šůstek. Kvůli centru město koupilo i za 30 tisíc nové omyvatelné židle do čekárny a také nové desinfekční stojany, které se umístily ve středisku. „Klinika IVF si dodala potřebné vybavení nábytkem a také zajistila informační systém, který v budově navede občany k očkovacímu centru,“ nastínil místostarosta Jiří Šůstek.

Mezi prvními, kdo ráno vakcínu dostal, byl i Ladislav Procházka, který je přímo z Luhačovic. „Je to bezvadné, není potřeba cestovat daleko, skvělé je to pro místní, zejména všechny starší. Registraci přes počítač jsem zvládl sám, bylo to tak jednoduché, až jsem se divil. Pár kliknutí,“ zhodnotil Procházka.

Očkovat se byla také Jaroslava Studená z luhačovické místní části Polichno. „V pondělí mě napadlo mrknout se na web města, jestli už se bude otevírat očkovací centrum. Viděla jsem, že ano a už se dá přihlašovat. Tak jsem hned volala dceři, jestli by mi pomohla s tou registrací, a dnes už jsem naočkovaná. Pro nás důchodce je to perfektní, mně je 77, manželovi 79, tak kde bychom daleko jezdili,“ uvedla Studená.

Už v první den služeb centra využili ale i lidé z širšího okolí, například Josef Martinec z Dolní Lhoty. „Jsem moc příjemně překvapený. Je to tu dobré. Jsme s manželkou z Dolní Lhoty, tak to máme blízko. Je to výhodné pro celé okolí, my to do Zlína máme 20 kilometrů, sem šest. Dovezla nás dcera, ale zpátky jedeme autobusem, který nám tady jede každou chvíli,“ poznamenal Martinec. Z ještě vzdálenějšího Brumova-Bylnice se přijel nechat naočkovat Josef Remeš. „Z očkování jsem obavy neměl, těším se už na druhou dávku,“ sdělil Remeš.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x