Luhačovická přehrada: pihy na kráse po velkých deštích

Foto: Zlin.cz
POZLOVICE - Třebaže leží na katastrálním území Pozlovic, zvána bývá přehradou Luhačovickou. Přitahuje vždy. Letos na jaře v době nejtvrdšího rozvoje koronaviru tu hledali lidé chvíli odreagování, v létě tu bylo nádherně plno jako normálně, nu a teď je tu zase nová poloha.

Je podzim, znovu řádí nákaza, lidí obecně ubylo a do toho přišly vydatné deště. A právě ty změnily – snad jen dočasně – atraktivní místo k horšímu. Značnou část hladiny totiž pokrývá vše, co se dalo ještě koncem minulého týdne najít na březích.

„Říkáme tomu spláví,“ vysvětluje ne často frekventovaný pojem a jev mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Velká voda zaplavila vzhledem k přesycenosti přítoku, tedy Luhačovického potoka, břehy, čemuž navíc pomohla voda stékající z lokalit nad vodní nádrží. A když zase poklesla, objevilo se v přehradě vše, co se na blízkých březích nacházelo.

Kolemjdoucím a po asfaltu na březích třeba na bicyklech „kolemjedoucím“ se nabízí velmi nevábný pohled.

„Tohle jsem tu ještě neviděl, podívej, jak mezi tím vším kličkují třeba kachny nebo zdejší asi jediná labuť,“ ukazuje manželce starší pán.

Naštěstí nepůjde o trvalý jev, to rozhodně ne, ale nějakou dobu tato nehezká podívaná potrvá.

„Občas podobné problémy řešíme, pokud na Luhačovické přehradě vidíte kusy kmenů a velké větvě ojediněle a spíše převládají velké dřevěné úlomky, pak musím říci, že například na Brněnské přehradě, ale i na Nových Mlýnech nebo na Bystřičce bývá situace mnohem dramatičtější,“ hodnotí stávající situaci Petr Chmelař.

Podle jeho slov se nyní musí vyčkat, až vítr soustředí převážnou většinu spláví na jednom místě, nejlépe na co nejmenší ploše v zátoce.

„Pak musí dorazit speciální technika, která hladinu zbaví nepěkných nánosů způsobených několikadenními dešti,“ dodává mluvčí Povodí Moravy

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x