„Jedná se o plánovaná vyšetření, nejčastější tenkého střeva u Crohnovy nemoci a jiných nespecifických střevních zánětů, ale také vyšetření ložisek jater, sleziny, nadledvin a ledvin, vyšetření žlučových cest a pankreatického vývodu, případně nádorů konečníku,“ vysvětlila primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.
Podle Ludvové jsou možná také vyšetření děložního hrdla nebo prostaty k posouzení stádia onemocnění či sledování efektu léčby.
„V porovnání s CT vyšetřením umožní magnetická rezonance lépe zhodnotit měkké tkáně. Primárně je indikovaná zvláště v dětském věku, u dospělých většinou následuje po vyšetření ultrazvukem a CT, a to k upřesnění či doplnění některých nálezů. Jasnou výhodou magnetické rezonance je, že nezatíží pacienta ionizujícím zářením,“ dodala primářka.
Zájem o vyšetření magnetickou rezonancí je velký. „Prosíme pacienty, aby se dopředu omlouvali, pokud se nemohou na objednaný termín dostavit. Blokují termíny ostatním pacientům a prodlužují objednací dobu,“ vyzvala primářka veřejnost.