Mimořádně úspěšný podzim zlínských karatistů! Na dvou evropských šampionátech získali závodníci Akademie karate Zlín šest medailí

Bronzový kumite team (zleva Milan Filip, Saša Šindel, Daniel Veselý, Petr Janík a sensei Robin Bařák)
ZLÍN - Hned dvou mistrovství Evropy se zúčastnili karatisté z klubu Akademie karate Zlín. Začátkem října vyjel zlínský reprezentační tým do italského města Rimini, v závěru měsíce odjela do Portugalska reprezentovat Českou republiku trenérka Hana Juráňová. Zlínští závodníci odjeli na oba turnaje velmi dobře připravení, což v závěru potvrdili ziskem hned šesti cenných kovů. Hlavní trenér Akademie karate Zlín Robin Bařák působil na obou evropských turnajích jako mezinárodní rozhodčí.

Součástí mistrovství Evropy organizace WTKU, které se konalo od 6. do 8. října, byl také Dětský evropský pohár. Právě na tomto dětském evropském mistrovství zaznamenali nadějní závodníci Akademie karate Zlín největší úspěchy. Radovali se rovnou ze tří medailí, z nichž jedna byla zlatá.

Nejdříve vybojoval stříbrnou medaili v disciplíně kata Štěpán Klimánek, jenž dlouhodobě vyhrává medaile v České republice i v zahraničí a dobrou formu potvrdil také v Itálii. Z Rimini tak odjel jako vicemistr Evropy. Druhou, také stříbrnou medaili, získala dvojice Elena Hegmonová a Pavel Novosád v kategorii enbu. Úspěšně prošli turnajovým pavoukem až do finále, po jehož skončení se mohli na stupně vítězů hrdě postavit na druhou příčku.

O jednoznačně největší úspěch zlínské výpravy se postarala již zmíněná Elena Hegmonová. Ta v disciplíně kata nenašla ani jednu přemožitelku a po skončení její kategorie měl zlínský klub ve svých řadách novou mistryni Evropy. Z Itálie si tak kromě zlaté medaile odvezla i pohár pro vítězku dětského evropského šampionátu.

Za dětmi nezaostali ani starší reprezentanti

Vedle dětí získávali medaile také jejich starší reprezentační kolegové ze zlínského klubu. Stříbrné medaile si na krk pověsili Eva Lysoňková a Saša Šindel, kteří startovali v disciplíně enbu. Zlatá medaile jim však unikla jen velmi těsně. Také Saša s Evou tak získali titul vicemistrů Evropy.

Eva Lysoňková zaznamenala také velmi dobrý výsledek v kata, kdy se jí podařilo postoupit mezi čtyři nejlepší závodnice, kde však nestačila na své polské soupeřky, které dlouhodobě patří v této disciplíně ke světové špičce. Eva tak mohla být se čtvrtým místem maximálně spokojena.

Také dlouholetá trenérka Akademie Hana Juráňová postoupila v kata do finále a obsadila konečné čtvrté místo. Juráňová patří mezi nejlepší české závodnice v této disciplíně, což ukázala také v Rimini. Čtvrté místo v takto nabité konkurenci je skvělý úspěch.

Poslední medaili, tentokrát bronzovou, si z Itálie do Zlína odvezl kumite tým seniorů. O kvalitě zlínského karate svědčí to, že historicky poprvé byl celý tým složen pouze ze zlínských karatistů. Byli to Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík a Milan Filip. Kluci bojovali velmi statečně a těsně před finále nestačili na tým z Ukrajiny a brali bronzové medaile.

Hlavní trenér Akademie karate Zlín Robin Bařák měl pro své svěřence pouze slova chvály. „Jsem rád, že i v evropské konkurenci se zlínští karatisté neztratili a potvrdili vysokou úroveň zlínského karate. Jako trenér jsem na ně hrdý, ale současně už nyní připravujeme ještě lepší přípravu, abychom obstáli i na dalších šampionátech,“ zhodnotil mistrovství Bařák, který na turnaji díky svým zkušenostem patřil mezi nejlepší rozhodčí.

V Portugalsku zaznamenala Akademie stoprocentní medailovou úspěšnost

O čtrnáct dní později bylo na programu další mistrovství Evropy, tentokrát organizace ITKF, na kterém startovala trenérka Akademie Hana Juráňová. Stejně jako v Rimini obsadila Hana v disciplíně kata čtvrté místo. Startovala také v disciplíně kata tým spolu s reprezentačními kolegyněmi Hanou Venturovou a Annou Zlámalovou. Dívkám se podařilo postoupit do finále, ve kterém následně obsadily třetí místo za týmy z Polska a Rumunska.

Byla to velmi zajímavá a obohacující zkušenost. Pro rozvoj karate je totiž nesmírně důležitá vzájemná inspirace mezi karatisty. Sledovat ostatní závodníky z týmu nebo i jiných zemí má pro mě obrovskou hodnotu. Dává to pak další náboj a impulz do tréninku. Děkuji trenérům za přípravu a především děkuji Hanče a Aničce za nejlepší parťáky, jaké jsem si mohla přát,“ řekla po skončení mistrovství v Portugalsku Hana Juráňová.

Závodníci z Akademie karate Zlín tak potvrdili svou dlouhodobou kvalitu. Pro zlínský klub bývá pravidlem, že jak na národních, tak také na mezinárodních soutěžích sbírají jeho závodníci v průběhu let jeden úspěch za druhým. Mistrovství Evropy v Itálii a následný evropský šampionát v Portugalsku toho byly dobrým příkladem.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x