Miroslava Ptáčková zahájí na zámku výstavu skleněných obrazů

Na zámku od zítřka vystavuje Miroslava Ptáčková. Foto: Zámek Zlín
ZLÍN – Na zámku ve Zlíně bude už od zítřka k vidění nová výstava zlínské umělkyně Miroslavy Ptáčkové nazvaná Skrze vrstvy. Výstavu skleněných obrazů zahájí slavnostní vernisáž za přítomnosti samotné autorky ve středu 3. listopadu v 18 hodin.

Na zámku ve Zlíně je výtvarnice Miroslava Ptáčková „doma“. Od roku 2015 zde pracuje v Galerii Václava Chada a jako kurátorka také připravuje výstavy jiných umělců. Teď budou mít návštěvníci zámku možnost si prohlédnout její práce. „Mirka Ptáčková je křehká i pevná zároveň. Nejen ve své tvorbě, je taková i v životě. Je oduševnělá. Její objekty obsahující sklo – mléčné sklo, sklovlákno, leptané sklo, hutně tvarované sklo – v různých podobách jsou místa. Jsou to místa s duší,“ přibližuje kurátor výstavy Pavel Preisner.

S duší, ovšem tentokrát myšleno s gumovou duší, umělkyně také často pracuje. Přímo ve sklářských hutích do skla vypouští vzduch z různě velkých duší a formuje tak své skleněné objekty. Do jiných gumové duše přímo komponuje jako součásti díla.

Dále vytváří skleněné obrazy evokující krajinu. „Postupuje tak, že na skleněnou tabuli lepí černou syntetickou barvou rastr, mřížku ze sklovlákna. Otiskem začerněné mřížky na bílý papír vznikají grafické listy, charakteristické tím, že každý otisk je jiný, na rozdíl od klasické grafiky,“ doplňuje Pavel Preisner.

Nejnovějšími pracemi sklářské výtvarnice jsou proškrabovaná zrcadla. S nimi zachází tak, aby se lidé dívali ne do zrcadla, ale na zrcadlo – jsou z obou stran proškrabována. Výsledkem pak jsou lyrické obrazy.

Výstava Skrze vrstvy je přístupná ve výstavních sálech Hedvika v prvním poschodí zámku ve Zlíně od 3. do 28. listopadu 2021.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->