Mladších pacientů s infarktem v létě přibývá. Jednomu bylo pouhých 29 let

Foto: KNTB Zlín
ZLÍN – Lidé kolem 40 let si často myslí, že se jich kardiologické problémy ještě nemohou týkat. Jenže praxe ukazuje, že opak je pravdou. A to zejména v horkém letním počasí, které přináší pro lidský organismus enormní zátěž.

Podle primáře Kardiologického oddělení KNTB Zdeňka Coufala se v porovnání s předchozími lety zásadně nemění počty pacientů, ale jejich spektrum – přibývá mladších nemocných a ubývá starších.

Domnívám se, že mladší lidé přeceňují v době letních veder své síly, zatímco starší lidé se snaží v době vysokých teplot šetřit. Obecně však přibývá problémů s dehydratací a s kolapsy,“ konstatoval primář kardiologie Zdeněk Coufal.

V horkém počasí je běžné, že se člověku může poněkud hůře dýchat, objevovat se časnější únava nebo otoky kolem kotníků, to ale samo o sobě ještě nemusí ukazovat na větší zdravotní problém.

Pokud však tyto potíže přetrvávají delší dobu či se objeví bolesti na hrudi, které neustupují, měl by člověk vyhledat lékaře nebo si zavolat záchrannou službu,“ pokračoval Coufal.

Za vše hovoří čísla uplynulých dní. První srpnový víkend mělo Kardiologické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně „napilno“ právě s mladšími ročníky pacientů. Dva měli pouhých 40 let, další tři byli pod padesát nebo lehce nad padesát let.

Zatím nejmladším pacientem s infarktem byl letos v červnu mladý muž ze Vsetínska, kterému bylo pouhých 29 let. Za prvních deset srpnových dní tohoto roku lékaři na kardiologii řešili již deset infarktů. Loni v srpnu jich bylo celkem 31, nejvíc z celého roku 2021.

Říká se to pořád dokola, ale evidentně to nestačí. Opravdu by se v letních měsících nemělo podceňovat přehřátí organismu, pobyt a práce na přímém slunci, nošení pokrývky hlavy, dostatečné pití nealkoholických, mírně mineralizovaných, nebo při velké námaze iontových nápojů,“ sdělil Zdeněk Coufal.

I když je sport zdraví prospěšná věc, při třiceti stupních a na přímém slunci nevhodná.

Některé z těchto sportovců pak máme na sále. Jsou plní údivu, že vlastně jenom sportovali a nechápou, jak se něco takového mohlo stát,“ uzavírá téma primář kardiologie v KNTB Zdeněk Coufal.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x