Koncem loňského roku rozhodlo zastupitelstvo města Uherské Hradiště a také valná hromada společnosti CTZ o změně surovin, ze kterých se bude ve městě vyrábět teplo. Od roku 2028 by se místo uhelného hruboprachu měl využívat zemní plyn v kombinaci s tzv. ZEVO, tedy zařízením pro energetické využití odpadů.
Toto rozhodnutí však vyvolalo řadu kritických hlasů, které směřovaly zejména k obavám o stav životního prostředí. Negativní vliv teplárny na ovzduší se ale podle aktuální dokumentace nepotvrdil.
„Z dokumentace vyplývá, že negativní vliv na životní prostředí bude naprosto minimální. Uherské Hradiště se naopak zbaví prašné skládky z hnědouhelného hruboprachu,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.
Ze zprávy plyne, že by mělo naopak dojít také k významnému poklesu emisí kysličníku siřičitého a oxidů dusíku. Bez spalování uhlí by měly poklesnout i emise skleníkových plynů. Podle tiskové zprávy CTZ ani emise toxických látek ze ZEVO nebudou překračovat přísné limity. Navíc vzhledem k existujícím koncentracím těchto látek v ovzduší Uherského Hradiště bude údajně u řady z nich příspěvek teplárny prakticky neměřitelný.
„To, že v Uherském Hradišti nemáme teplárnu, která spaluje pouze zemní plyn, má obrovský vliv na cenu tepla, domácnosti nejsou zatíženy tak dramaticky a skokově změnami cen. V uplynulém období dokonce došlo k tomu, že bude domácnostem vrácena část záloh, protože výroba tepla byla fakticky levnější, než se původně předpokládalo,“ pokračoval Blaha.
Kombinace technologií by měla odběratelům tepla ve městě zajistit i nadále výhodné ceny, pozitivně by se tato změna měla projevit i na ceně za likvidaci komunálního odpadu.
„Rozhodnutí využít komunální odpad jako palivo, které produkujeme sami, se po invazi Ruska na Ukrajinu ukázalo jako strategicky správné,“ dodal Stanislav Blaha.