Na jeviště zlínského divadla v sobotu vtrhnou mafiáni

Foto: Marek Malůšek
ZLÍN – Městské divadlo Zlín si v letošním roce připomíná výročí 350 let od narození Molièra. Hold slavnému francouzskému autorovi vzdá zlínský divadelní soubor ostře nabitou komedií Scapino, kterou uvede v premiéře už tuto sobotu 4. listopadu v 19 hodin.

Méně známou Molièrovu komedii Scapinova šibalství nastudoval režisér Roman Groszmann ve vlastní adaptaci. Původní příběh, který se odehrává v Neapoli, přesadil do Chicaga 30. let, do doby mafiánských gangů a boje o moc. Do titulní role obsadil ostříleného představitele komediálních rolí Radovana Krále.

„Hlavní postava Scapina je výjimečná a originální. Zápletka a samotný příběh můžou zaujmout a až groteskní rozuzlení pobavit. Tak jsem se rozhodl, že zariskuji a napíši o Scapinovi novou hru. Není v ní jediná věta od Molièra, ale na všem hodnotném z jeho původního textu je vystavěna. Kdo bude znát originál, věřím, že mi dá za pravdu. Nakonec, kdyby dnes Molière žil, určitě by to přepsal a bylo by z toho geniální dílo hrané po celém světě,“ říká režisér Roman Groszmann.

Přesazení do světa mafie je v nové adaptaci podle dramaturga inscenace Vladimíra Fekara jen posílením toho, na čem Molière příběh své hry postavil. „Molière buduje zápletku hry na dominanci otců a důležitosti sňatku pro rodinu. Každá mafie má svého bosse, kápa, dona či padreho a jednotlivé gangy se označují jako rodiny. A jsou ve světě i mafie, například kalabrijská ´Ndrangheta,  pro které je rodinné pouto základní podmínkou jejího fungování. Proto nám spojení Molièra s mafií přišlo docela přirozené,“ říká dramaturg Vladimír Fekar.

Komedie staví především na hereckých výkonech. Role dvou sveřepých a přísných otců, kteří se dohodnou, že spojí své mafiánské klany díky sňatku svých dětí, svěřil režisér Radoslavu Šopíkovi  a Rostislavu Markovi. Jenomže jejich synové Ottavio a Leonardo jsou zamilováni, nebo dokonce ženatí, s jinými dívkami. V mafiánské variantě je to najednou zápletka na život a na smrt. A kdo může mladým v této situaci pomoct? Jedině Scapino!

S postavami komických sluhů, které mají kořeny v komedii dell´arte, má představitel titulní role Radovan Král bohaté zkušenosti. V Městském divadle Zlín exceloval v roli Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů nebo jako Figaro ve Figarově svatbě.

„Goldoniho Sluha dvou pánů je možná největší komediální klasikou. Scapinova šibalství se objevují na jevištích zřídka. Přitom postava Scapina je stejně zábavná jako postava Truffaldina. Akorát má Scapino smůlu, že se ocitl v horší hře. Naší inscenací se snažíme výjimečnost Scapina dokázat,“ doplňuje režisér.

Radovan Král s přenesením Molièrovy komedie do prostředí mafie souzní. „Miluju mafiánské filmy. Coppolův Kmotr patří v mé filmografii do první pětky. Krutost, láska a dobrodružství, to z nich cítím. A pevně věřím, že náš Scapino k tomu přidá i notnou dávku úsměvu,“ říká Radovan Král.

Obsazení titulu je komorní, přesto se mohou zlínští diváci těšit na nové tváře v čele s Janem Šťavou či Adélou Ondrušovou.

--> --> --> --> -->