Na Peroutkově nábřeží začala výstavba nového Zdravotnického operačního střediska za 36 milionů

Foto: Jiří Balát
ZLÍN – Včera začala na Peroutkově nábřeží výstavba nového Zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Náklady na jeho vybudování se vyšplhají na téměř 36 milionů korun. Hotovo by mělo být v únoru příštího roku.

Dispečerský sál včetně pracoviště vedoucího dispečera a vedoucího lékaře, simulační pracoviště pro výcvik operátorů, ale také relaxační místnost. To vše nabídne nové Zdravotnické operační středisko ve Zlíně, jehož výstavba byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 23. června za přítomnosti ředitele ZZS ZK Josefa Valenty a hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.

Právě Zlínský kraj coby zřizovatel krajské zdravotnické záchranné služby poskytne na výstavbu operačního střediska půjčku více než 33 milionů korun. Zbývající náklady na výstavbu ve výši více než 2,5 milionu korun půjdou přímo z rozpočtu ZZS ZK.

Výstavba nového Zdravotnického operačního střediska je již druhou velkou investiční akcí, kterou letos Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odstartovala. Tou první bylo zahájení stavby výjezdové základny v Otrokovicích za 130 milionů korun. Navíc se neustále pokračuje v rozšiřování vozového parku. Ten se rozroste o dvě zbrusu nová speciálně upravená vozidla IVECO Daily s výbavou pro zvládání mimořádných událostí,“ informoval hejtman Radim Holiš.

Nároky kladené na ZOS stále rostou. Stejně jako výjezdů přibývá exponenciálně také telefonátů. Právě operační středisko je místem, kudy proudí všechny hovory nejen zvenčí, ale také v rámci záchranné služby. Tamní dispečeři přijímají nejen tísňové výzvy, ale komunikují také s jednotlivými posádkami, zdravotnickými zařízeními, lékaři, leteckou záchrannou službou a dalšími. V loňském roce odbavili pracovníci ZOS dohromady 119 762 hovorů. V přepočtu to vychází na zhruba 328 hovorů za den.

Současné operační středisko bylo vybudováno v roce 2008. O sedm let později došlo k obměně hardware v dispečerském sále a technologické místnosti.

Prostory, zařízení a vybavení už neodpovídají aktuálním trendům v oblasti operačního řízení. Dalším faktorem je prostorové uspořádání jednotlivých dispečerských pracovišť. To už nevyhovuje potřebám operátorů, kteří zde pracují ve dvanáctihodinových směnách,“ uvedl ředitel ZZS ZK Josef Valenta.

Vzhledem k narůstající vytíženosti telefonních linek 155 lze očekávat rozšiřování počtu dispečerských stanovišť také do budoucna.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x