Úsek silnice II/490 mezi Fryštákem a Horním Lapčem je důkazem, že ke srážkám se zvěří nemusí docházet jen u lesa. Přestože silnice tady sousedí hlavně s polní půdou, stalo se tu v minulých dvou letech už osm dopravních nehod, jejichž hlavní příčinou byla právě srážka se zvěří. Utrpěli přitom ale také lidé, došlo k pěti zraněním. Hmotná škoda podle policie dosáhla částky jeden milion sto padesát tisíc korun, podle pojišťoven téměř tři miliony čtyři sta tisíc korun.
„Řidič projíždějící úsekem, který je podél silnice mimo obec tvořen lesem nebo remízky, kde by zvěř mohla najít útočistě, by měl jezdit se zvýšenou opatrností. Rychlost 90 km v hodině není povinností,“ uvedl koordinátor BESIP pro Zlínský kraj Zdeněk Patík.
Zabránit takové nehodě je samozřejmě mnohem těžší ve večerních hodinách. A srážka se zvěří může mít vážné následky. Při nehodě, která se mezi Fryštákem a Horním Lapačem stala v roce 2023, utrpěla zranění řidička a dvě děti. Pokud se před vámi znenadání objeví na silnici zvíře, doporučují odborníci především intenzivně brzdit, a tím snížit následky karambolu.
„Ten, kdo strhne řízení doleva nebo doprava, se může v protisměru srazit s protijedoucím vozidlem a může tak způsobit daleko větší neštěstí,“ zmínil Patík.
A co dělat po nehodě? Rozhodně by vás nemělo napadnout naložit sražené zvíře a odjet pryč. To by totiž byla krádež. Správný postup je zavolat policii, která pak bude kontaktovat dané myslivecké sdružení, které se o sraženou zvěř postará.