Krátce po svém znovuotevření připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou výstavu Vějířů sladká tajemství. Všechny staré kultury používaly vějíř původně spíše jako odznak božství a královskou standardu panovníka. Používaly se také k rozdělávání ohně, odstraňování plev z obilí a stínění před sluncem. Postupem času se z něj vyvinul módní doplněk.
„V naší výstavě máme vějíře především ze 2. poloviny 19. století a z první poloviny 20. století. Vějíře jsou především ze soukromé sbírky paní Dagmar Klingerové z Prahy a jsou doplněné o několik kusů ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ uvedla kurátorky výstavy Silvie Lečíková.
Vystaveny jsou vějíře pevné i skládací, vyrobené z různých materiálů – od spletených travin a palmového listí přes celuloid až po hedvábí, želvovinu a slonovou kost. „Na jednotlivých výstavních panelech se věnujeme vějíři v různých obdobích, vějíři v legendách, vějíři v Číně, Japonsku, ve starověkém Egyptě atd. Rádi bychom upozornili na to, že to byl nejen krásný módní doplněk, který činil z ženy dámu, ale že to byla třeba i pomůcka dorozumívání mezi páry,“ dodává Silvie Lečíková.
Vějíř je už dávno pasé, ale stále přitahuje ženy všeho věku. Pro návštěvnice proto tvůrci výstavy připravili koutek s kostýmy z různých historických období a s řadou vějířů k vyzkoušení. K výstavě jsou naplánovány i prázdninové dílny s výrobou pevného vějíře s malbou na hedvábí pro starší děti a dospělé.