Na základní škole v Uherském Hradišti pokračuje hledání původu lidské kostry

Foto: ZŠ UNESCO
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Lidská kostra na ZŠ UNESCO se stala předmětem celoročního výzkumu skupiny osmáků a deváťáků. S výzkumem ostatků žákům pomáhají odborníci ze Slováckého muzea i z Masarykovy univerzity v Brně.

Už před několika týdny představila ZŠ UNESCO veřejnosti neobvyklý projekt, na kterém spolupracují vybraní žáci osmých a devátých tříd s odborníky ze Slováckého muzea i Masarykovy univerzity v Brně. Jde o prozkoumání pravých lidských ostatků, které slouží od začátku existence školy jako výuková pomůcka. Žáci se snaží vypátrat původ kostí za pomoci nejmodernějších vědeckých postupů.

Včera byly děti ve Slováckém muzeu, kde se seznámily s prací archeologů a konzervátorů. A dnes přijela paní doktorka Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně, která žáky učí, jak se dělá nejmodernější výzkum. Jsem strašně rád, jaké jsou dnes možnosti a že můžeme jako škola spolupracovat s takovými významnými institucemi,“ uvedl ředitel ZŠ UNESCO Jan Vorba.

V minulém měsíci doktorka Miriam Nývltová Fišáková odebrala s žáky vzorky DNA. Ty byly zaslány do amerických laboratoří, které se na izotopové analýzy specializují. Na výsledek si teď badatelé počkají přibližně 4 měsíce.

Práce pokračovaly základním antropologickým výzkumem. Žáci tedy zkoumali, jaké kosti mají k dispozici, řešili jejich velikost, stav i patologie. Díky tomu se dá dobře odhadnout pohlaví, věk i případná zranění nebo nemoci. Do výzkumu se s nadšením vrhla také deváťačka Karolína Anna Klementová.

Já jsem zkoumala loketní kosti. Přišli jsme na to, že právě u našeho stolu máme nejspíš jenom jednoho člověka, zatímco u ostatních stolů je to různě nakombinované. Je to strašně zvláštní pocit, když víme, že ten člověk tady chodil po planetě stejně jako my, akorát v jiném století a v jiném prostředí,“ usmívá se Karolína Anna Klementová.

Už z tohoto základního zkoumání vyčte odborník celou řadu poznatků, které naznačují, kudy by se mohlo vydat další pátrání. Podle lebky jde o staršího muže, který zřejmě nezemřel přirozenou smrtí.

Určitě tady máme dva jedince, to už máme potvrzeno. Zjistili jsme, že na lebce je proražený otvor, který byl zřejmě příčinou úmrtí nějakým ostrým předmětem. Také víme, že jeden z jedinců určitě musel jezdit na koni, což dosvědčují tvary a úpony na stehenních kostech,“ prozradila Miriam Nývltová Fišáková.

Miriam Nývltová Fišáková plánuje do školy jezdit přibližně každý měsíc. Na výzkum si ostatně škola vyhradila celý letošní školní rok.

Zobrazit fotogalerii >>