Nálezce pokladu dostane odměnu ve výši 145 tisíc korun

Nálezce pokladu bude odměněn finančním darem. Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Za odevzdání cenných zlatých mincí z 16. a 17. století chce Zlínský kraj odměnit poctivého nálezce finanční částkou ve výši 145 tisíc korun. Odměna má zejména motivovat k poctivému zacházení s kulturním dědictvím.

Náhodný nálezce objevil v loňském roce v lesnaté oblasti Hostýnských vrchů cenný poklad v podobě 74 zlatých mincí, který následně odevzdal pracovníkům Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Poctivého nálezce chtějí krajští radní odměnit finančním darem ve výši 145 tisíc korun. Vedle uvedeného daru náleží nálezci také zákonná odměna, a to v tomto případě do výše hodnoty drahých kovů, z nichž jsou mince zhotoveny.

Najít poklad je samo o sobě jakousi odměnou, ale tím to nekončí. V případě nálezu mincí jde o kulturní dědictví, které musíme chránit a uchovat pro další generace. Nález totiž představuje jedinečnou sondu do struktury oběživa v úrovni zlaté obchodní mince v době třicetileté války na východní Moravě,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Celkem bylo v pokladu ukryto 74 zlatých mincí ze 16. století a 1. třetiny 17. století. Nejmladší ražbou zastoupenou v pokladu je dukát biskupství Bamberk z roku 1637 a někdy po tomto roce byl zakopán do země v malém keramickém hrnku.

O udělení odměny za mimořádný přístup k ochraně kulturního dědictví v souvislosti s náhodným archeologickým nálezem rozhodne krajské zastupitelstvo na svém příštím zasedání, které se uskuteční 10. listopadu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x