Nebudete na 2. kolo prezidentských voleb ve Zlíně? Víme, kde si vyřídit voličský průkaz

Foto: Jiří Balát
ZLÍN - První kolo prezidentských voleb, ve kterém obsadili první dvě příčky Petr Pavel a Andrej Babiš, je už minulostí a celá republika už teď netrpělivě vyhlíží kolo druhé. To je naplánováno na pátek 27. a sobotu 28. ledna 2023. Co ale dělat, když se budete v daný termín nacházet mimo vaše trvalé bydliště a jednoho z kandidátů chcete svým hlasem za každou cenu podpořit?

Vyřiďte si voličský průkaz

Pokud chcete ve druhém kole prezidentkých voleb volit mimo své trvalé bydliště, potřebujete tzv. voličský průkaz. O ten může každý člověk zažádat pouze sám za sebe, tedy ne jako zástupce žadatele, na obecním úřadu podle místa trvalého bydliště.

O voličský průkaz zažádejte písemně, nebo osobně

Možnosti, jak žádat o voličský průkaz, jsou dvě. První variantou je písemná žádost, kterou musíte úřadu doručit do 20. ledna 2023 do 16 hodin pomocí vaší datové schránky nebo v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem. Druhou možností je dostavit se na příslušný obecní úřad osobně, a to s platným dokladem totožnosti nejpozději do 25. ledna 2023 do 16 hodin.

Kde ve Zlíně o voličský průkaz požádat?

Pokud je vaše bydliště ve Zlíně, voličský průkaz si můžete osobně vyřídit na Magistrátu města Zlína, konkrétně ve 2. patře na pracovišti evidence obyvatel, které se nachází na adrese L. Váchy 602 ve Zlíně – Prštném. Pro více informací můžete telefonicky kontaktovat pracovníky magistrátu na tel.č. 577 630 766, 577 630 765 nebo 577 630 616.

Voličský průkaz předá úřad osobně vám nebo tomu, kdo má vaši plnou moc s ověřeným podpisem, nebo vám jej zašle. Voličský průkaz si můžete nechat na základě žádosti zaslat i na adresu zastupitelského úřadu, kde jste se rozhodl/a hlasovat, a zde si ho „vyzvednout“ až v den voleb.

Pozor! Pokud jste řádně požádali o voličský průkaz a rozhodnete se nakonec hlasovat ve svém volebním okrsku, musíte voličský průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Občanský průkaz/cestovní pas nestačí. Jinak nebudete moci hlasovat.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x