Nemocnice prosí ambulantní zdravotníky o pomoc

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ - Hejtmanství společně s nemocnicemi vyzvalo ambulantní specialisty k pomoci v provozu nemocnic. Serveru Zlin.cz to řekla Adéla Čuříková z tiskového oddělení krajského úřadu

Zlínský kraj vyzval společně se zástupci krajských nemocnic zdravotníky z ambulantního sektoru, aby pomohli v provozu nemocnic. Krizové opatření o uložení pracovní povinnosti, které schválila vláda, umožňuje hejtmanům povolat do nemocnic na pomoc se zvládnutím náporu pacientů s onemocněním Covid-19 ambulantní lékaře a další zdravotníky ze soukromých zdravotnických zařízení. Pracovní povinnost uložila vláda také studentům zdravotnických oborů.

„Dostal jsem od vlády pravomoc vypisovat pracovní povinnosti pro studenty, zatím jsem plošně k této povinnosti nepřistoupil. Poprosili jsme všechny nemocnice, aby kontaktovaly střední, případně i vysoké zdravotnické školy a na spolupráci se domluvily na dobrovolné bázi. To samé platí pro ambulantní specialisty a zdravotní sestry. Vyzýváme ambulantní specialisty, aby dobrovolně pomohli kolegům v přetížených nemocnicích,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Prosíme ambulantní specialisty, kolegy z terénu, kteří mají zkušenosti s prací v nemocnicích, aby se přihlásili a pomohli nám zvládnout vážnou situaci,“ doplnila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Pracovní povinnost je uložena lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají nelékařské zdravotnické povolání, kteří jsou poskytovatelem zdravotních služeb ve formě ambulantní péče, jednodenní péče nebo lůžkové péče, v jejichž zdravotnickém zařízení nejsou hospitalizováni pacienti s onemocněním covid-19. Nařízení se vztahuje i na zaměstnance těchto zařízení. Povoláni naopak nemohou být praktičtí lékaři, pediatři, gynekologové a porodníci a jejich zaměstnanci.

„K nařízení pracovní povinnosti přistoupím až ve chvíli, kdy už nebude jiná možnost. Věřím, že výzvu k dobrovolné pomoci v nemocnicích lékaři vyslyší a pomohou nám zvládnout vážnou situaci. Žádáme všechny odborné lékaře, aby kontaktovali svou nejbližší nemocnici a zkusili se dohodnout na spolupráci. Vážíme si každého, kdo k pomoci přistoupí dobrovolně,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x