Nemocnice ve Zlíně a Hradišti získaly akreditace pro praktickou výuku sester

Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
ZLÍN, UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Zdravotní sestry, které si chtějí rozšířit svou specializaci, mohou nyní praktickou část studia absolvovat přímo v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně nebo v Uherskohradišťské nemocnici. Obě nemocnice nově získaly od Ministerstva zdravotnictví České republiky akreditace, které je opravňují k uskutečňování praktické části výuky, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

V Uherském Hradišti nabízejí vzdělávací program pro intenzivní péči, ve Zlíně také a k němu ještě dva další pro péči v chirurgických a interních oborech. Využít možnost absolvovat praktickou část specializačního vzdělávání mohou nejen kmenové sestry obou těchto nemocnic, ale i jejich kolegyně z okolních zařízení lůžkové péče. Dosud sestry musely část praktické výuky absolvovat například v Brně, Olomouci nebo Praze.

„Umožnit našim sestrám vzdělávání a rozšiřování jejich odborných kompetencí je pro nás jednou z priorit. Jsem poroto moc ráda, že se nám podařilo splnit všechny podmínky pro udělení akreditace, kdy je nutné mít nejen odpovídající skladbu oborů, nezbytné vybavení, ale také odborné garanty s patřičnou erudicí, kteří na praktickou část specializačního vzdělávání dohlížejí,“ zdůraznila Helena Šmakalová, náměstkyně ošetřovatelské péče Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Akreditaci pro obory specializačního vzdělávání Sestra pro péči v chirurgických oborech, Sestra pro péči v interních oborech a Sestra pro intenzivní péči získala zlínská nemocnice na pět let. Uherskohradišťská nemocnice má akreditaci pro obor Sestra v intenzivní péči rovněž na pětileté období. Akreditace je udělována ministerstvem zdravotnictví podle zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Teoretickou část specializační přípravy absolvují sestry v akreditovaných vzdělávacích zařízeních, jako je například Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně, praxi potom v nemocnicích, které mají příslušnou akreditaci. „Část praktické výuky absolvují sestry ve svých nemocnicích, ale každý obor má zároveň předepsaný počet hodin, které musí strávit v provozu akreditované nemocnice pod dohledem odborných garantů. Mnohdy tak musely dojíždět do Brna, Olomouce nebo dokonce do Prahy, což teď alespoň u našich sester, které se rozhodnou vzdělávat v oboru intenzivní péče, odpadne,“ uvedla Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu Uherskohradišťské nemocnice.

Výhody pro sestry i nemocnici samotnou vnímá i Helena Šmakalová. „Sestry musejí v závislosti na konkrétním vzdělávacím programu absolvovat čtyřicet, osmdesát, ale i více hodin praktické výuky. Ve třech oborech, které máme nově akreditovány, teď mohou praktickou částí vzdělávání projít na příslušných odděleních naší nemocnice, přičemž do Zlína to mají blíž i sestry z Uherského Hradiště, Kroměříže i ze Vsetína. Šetříme tak nejen jejich čas, ale také finanční náklady jak pro sestry samotné, tak i pro nemocnici,“ dodala Helena Šmakalová. Zlínská nemocnice podle jejích slov předpokládá, že v jejích prostorách praktickou výuku ročně absolvuje zhruba 30 až 50 zdravotních sester z krajské nemocnice i dalších nemocnic v regionu. Navíc chce zdravotnické zařízení možnosti specializačního vzdělávání nelékařů rozšířit a ještě letos žádat o akreditace v dalších třech vzdělávacích programech, a to pro dětské sestry, sestry pro porodnictví a gynekologii a sestry pro operační sály.