Nemocnice vyzývá veřejnost k preventivní prohlídce zraku

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Světový den zraku upozorňuje na důležitost preventivních prohlídek pro širokou veřejnost. Myslet by na ni měli především lidé s vyšším rizikem jakýchkoliv očních chorob, zejména pak pacienti s vysokou krátkozrakostí, diabetici a osoby, v jejichž rodině se vyskytuje zelený zákal. Preventivní oční prohlídky jsou obecně doporučovány absolvovat pacientům nad 45 let 1x za 2-3 roky, osobám starším 65 let 1x za rok.

„Nejčastější oční vady u dospělých jsou v našich podmínkách zejména krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Mezi další oční nemoci, které mohou výrazně zhoršovat vidění a tím i kvalitu života, patří zejména šedý a zelený zákal, makulární degenerace, při které dochází ke ztrátě centrálního vidění a diabetická retinopatie – onemocnění sítnice oka u diabetiků,“ jmenuje nejčastější vady zraku primářka očního oddělení MUDr. Magdaléna Dospělová.

Dle statistik vyplývá, že v posledních letech narůstá počet pacientů, kteří operaci šedého zákalu podstoupili. Souvisí to jednak se stárnutím populace, ale také s pokrokem v oční operativě. Tyto zákroky patří v současné době mezi velmi bezpečné, šetrné a vysoce efektivní.

„Dobrou zprávou pro všechny, které trápí obtíže spojené se zrakem, je fakt, že až 80 % očních vad je léčitelných. Současná vysoká úroveň oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale i možnost implantace vysoce kvalitních nitroočních čoček v případě šedého zákalu či dioptrických vad,“ dodává primářka Dospělová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x