O krok blíž k výstavbě dálnice D49

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj podepsal memorandum s Ministerstvem dopravy o realizaci výstavby dálnice D49. Ta by měla být významnou spojnicí české dálnice D1 u Hulína se slovenskou D1 u Púchova.

Zlínský kraj uzavřel s Ministerstvem dopravy memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě a realizaci dálnice D49. Obě strany svým podpisem stvrdily, že společným cílem je především významné urychlení příprav výstavby propojení české dálnice D1 u Hulína a slovenské dálnice D1 u Púchova. Memorandum má zajistit koordinaci dílčích kroků, které mají vést k překonání technických a finančních problémů a ke zrychlení realizace.

Memorandum, které za vedení Zlínského kraje ve středu 5. května podepsal náměstek hejtmana Radek Doležel, určuje další směr, kudy se má vzájemná spolupráce při výstavbě silničního spojení D49 a I/49 na území Zlínského kraje ubírat. „Jsem rád, že Ministerstvo dopravy považuje výstavbu dálnice D49 za prioritní projekt rozvoje dopravní infrastruktury v České republice. Jedná se totiž o významnou mezinárodní tepnu, která umožní další propojení Česka se Slovenskem a která se má stát součástí „Rýnsko-dunajského koridoru“. Věřím, že společná koordinace dalších kroků bude nezbytná pro posun věcí kupředu,“ vysvětluje Radek Doležel, náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy.

Výstavba dálnice D49 je pozastavena už od roku 2010, kdy probíhala stavba prvního úseku z Hulína do Fryštáku. Jedná se o spojení, které má ulevit tranzitní dopravě především v okolí města Zlín. Stavba úseku byla v prosinci 2020 Ministerstvem dopravy povolena, proti povolení se ale odvolaly ekologické spolky, které výstavbu už několik let blokují. Jednání s ekology by mělo umožnit právě podepsané memorandum. „Tento krok byl pro nás velmi důležitý a i přesto, že jde o právně nezávazný dokument, jeho podpisem jsme se ujistili, že postupujeme ve vzájemné shodě,“ dodává Doležel.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x