Obstřiky, akupunktura i léčba konopím. Ambulanci léčby chronické bolesti v KNTB vyhledává stále více pacientů

MUDr. Tomáš Gabrhelík v Ambulanci pro léčbu chronické bolesti. Foto: KNTB
ZLÍN – Bolesti zad, páteře, hlavy nebo kloubů. To jsou nejčastější obtíže pacientů, kteří navštěvují Ambulanci pro léčbu chronické bolesti v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Podle odborníků těchto pacientů neustále přibývá, za což mohou z velké části civilizační choroby.

Varovné signály těla

Bolest je varovným signálem těla. Když ale trvá déle než tři měsíce, zhoršuje se nebo se nedá zvládnout běžnými metodami, nastupují specialisté z ambulance léčby bolesti. Typickými obtížemi bývají bolesti zad, kloubů, hlavy nebo bolest způsobená nádorovými onemocněními.

Naše ambulance nabízí širokou škálu cílených intervenčních obstřiků, blokád nervových pletení, radiofrekvenční léčbu bolesti, akupunkturu, léčbu konopím, spolupracujeme úzce s psychology, psychiatry i rehabilitačními pracovníky. Naším hlavním cílem je celkový útlum především klidových bolestí, zlepšení pohyblivosti a umožnění denních aktivit pacientů, ideálně s návratem k běžnému režimu a zlepšení kvality spánku, který je rušen bolestí,“ vysvětluje primář Oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny KNTB Tomáš Gabrhelík.

Pacientů přibývá

Pacientů, kteří se potýkají s chronickou bolestí, podle odborníků stále přibývá. Důvodem jsou zejména tzv. civilizační choroby jako bolesti zad a páteře, hlavy nebo kloubů.

Na vině jsou sedavý způsob zaměstnání, nízká fyzická aktivita a obezita,“ vysvětluje Gabrhelík.

Většinu, přesněji 80 procent pacientů ambulance, tvoří lidé s bolestivými degenerativními onemocněními pohybového aparátu, bolestí hlavy, neuropatické a nádorové bolesti a paliativní léčba. Akutní bolesti bez základního ošetření příslušným specialistou však do ambulance bolesti nepatří.

Nejčastěji přicházejí pacienti s žádankou od svého praktického lékaře nebo specialisty, je nutné, aby přinesli i výpis ze zdravotní dokumentace, abychom si mohli udělat obrázek o jeho celkovém zdravotním stavu,“ pokračuje Tomáš Gabrhelík.

Individuální léčebný plán

Po podrobném posouzení problémů pak lékaři pacientovi sestaví individuální léčebný plán a navrhnou možnosti terapie – od léčiv, přes fyzikální metody až po lokální obstřiky nebo psychoterapii.

Případně zapojíme další odborníky v naší nemocnici. Cíl máme společný – nejen zmírnit bolest, ale zlepšit pacientovi celkovou kvalitu života,“ uzavírá téma primář Tomáš Gabrhelík, který se léčbě bolesti věnuje 20 let a letos se stal předsedou Společnosti pro studium a léčbu bolesti.

Za rok 2024 provedli lékaři v ambulanci více než osm tisíc vyšetření.

Další zprávy ze zdravotnictví v našem kraji si můžete přečíst na našem webu.