Obyvatelé Klobouk nevědomky prodražují svoz plastového odpadu

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Valašské Klobouky)
VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Ve dnech, kdy se ve Valašských Kloboukách sváží od rodinných domů plastový odpad, zaplňují ulice nejen speciální nádoby se žlutým víkem, ale mnohdy také desítky pytlů. To ale v konečném důsledku svoz odpadu prodražuje, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí města Lenka Zvonková.

Do pytlů lidé ukládají plastové obaly a další odpady, které se jim do nádob už nevejdou. „Bohužel za tím částečně stojí zvýšení spotřeby, částečně pohodlí, kdy lidé na sešlapávání plastů rezignují,“ konstatovala Zvonková. Právě zmenšený objem plastu přitom zajistí správné naplnění nádoby a její efektivní využití. Naopak sběr nadbytečných pytlů je neekonomický a zcela jistě se promítne i do ceny poplatku za odpad.

„Jak ukázaly kontroly prováděné při svozech, lidé plasty často nesešlapávají. Žlutá popelnice se tak rychle zaplní. Další plasty pak končí v druhé popelnici nebo v přídavných pytlích. Chtěl bych na tento nevhodný způsob třídění upozornit a požádat obyvatele, aby věnovali trochu času sešlápnutí PET lahví a podobných obalů. Jinak se bohužel sami stavíme do nepříjemné situace, kdy se rostoucí náklady za odvoz tříděného plastového odpadu promítnou i do navýšení poplatku za odpad,“ apeloval místostarosta Karel Ptáček. Upozornil, že jen od května do října tohoto roku bylo při svozu zaevidováno 1 615 přiložených pytlů s plasty. „Od čtvrtého čtvrtletí bude město za jejich odvoz muset připlácet,“ upozornil.

Už samotný sběr plastu je rok od roku dražší. „Jen za období od ledna do září roku 2019 nás svoz plastů od rodinných domů stál přes 340 tisíc korun a na dalších bezmála 70 tisíc vyšla třídicí linka. Za stejné období roku letošního jsme za svoz uhradili přes 360 tisíc korun a platba třídicí lince se vyšplhala na částku 119 tisíc korun,“ uvedl pro porovnání místostarosta.

Podle starosty je dobré se zaměřit na to, aby lidé nakupovali výrobky bez nadbytečných obalů. „Typicky jde o vakuové balení uzenin, balené vody, jednorázové sáčky a igelitky. Vždy je možné najít cestu, jak odpadům předcházet,“ uzavřel Karel Ptáček.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x