Oceňovaný film Ostrov svobody z produkce zlínské univerzity odvysílá Česká televize

Foto: UTB
ZLÍN – Krátkometrážní film Ostrov svobody režiséra Petra Januschky a producenta Františka eF. Horváta ověnčený Cenou české filmové kritiky bude premiérově k vidění i na televizních obrazovkách. V sobotu 3. června ho uvede Česká televize na ČT Art od 20:15 hodin.

Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života…

Konverzační drama odehrávající se kompletně na palubě letadla se po uvedení na filmových festivalech v Albánii, Kanadě či Austrálii a opakovaně ve Spojených státech amerických na jaře tohoto roku dočkalo dalších festivalových vavřínů.

Jako nejlepší krátký film byl Ostrov svobody zvolen na Oakland Film Festivalu, za Nejlepší studentský film získal cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Košicích. V neposlední řadě získal další tři ceny i na domácí půdě – z 10. ročníku Mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský Páv si v polovině května odvezl cenu za Nejlepší hraný film a zároveň i Hlavní cenu festivalu, přičemž kameraman snímku Filip Blažek si od Marka Jíchy převzal Cenu Asociace českých kameramanů. O další cenu bude tento týden rovněž usilovat na Zlín Film Festivalu, kde bude uveden v rámci soutěže studentských filmů Zlínský pes.

Před kamerou mohou diváci vidět přesně třináct herců a hereček a více než čtyřicet komparsistů a komparsistek. „V přípravách, výrobě i postprodukci však za projektem stojí dalších více než sto třicet lidí, bez kterých by Ostrov svobody nikdy nemohl vzniknout a kterým patří obrovské díky. Nesmírně klíčová pro nás taktéž byla spolupráce s firmami v rámci celého Zlínského kraje,“ uvedl producent filmu František eF. Horvát.

Snímku z produkce ateliéru Audiovizuální tvorby při FMK UTB ve Zlíně se nyní dočkají i diváci a divačky České televize, která Ostrov svobody jako vůbec první film v historii ateliéru Audiovizuální tvorby koprodukovala. Naganský expres z Leteckého muzea v Kunovicích, kde se snímek natáčel, na obrazovky ČT Art doletí už tuto sobotu 3. června ve 20:15 hodin.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x