Otrokovice můžou oslavovat prvenství jako město s nejvyšší kvalitou života ve Zlínském kraji. Ve srovnání s dalšími obcemi s rozšířenou působností si vysloužily nejlepší hodnocení díky dobré dostupnosti lékáren, dětských lékařů a kvalitnímu školství na všech úrovních vzdělávání od mateřských po střední školy. Město hraje v kraji prim v Indexu kvalitních středních škol, který potvrzují výtečné výsledky studentů u maturit. Navíc vedou i v porovnání středních škol v rámci území celého města a těch, které jsou v dojezdové vzdálenosti 30 minut od radnice.
„Není bez zajímavosti, že v posuzované dojezdové vzdálenosti do 30 minut je celkem devět středních škol, což je dvojnásobek oproti průměru ČR. Stejně tak mě těší, že jsme skvělého výsledku dosáhli také v Indexu kapacity mateřských škol, což je na rozdíl od jiných ukazatelů věc, na kterou máme přímý vliv,“ komentovala starostka města Otrokovice Hana Večerková s tím, že kapacita mateřských škol ve správním obvodu obce je vztažena k celkovému počtu dětí ve věku 3 až 5 let.
Kromě mateřských škol má radnice vliv také na hazard, který je na území celého města zakázaný. Důležitou roli hraje i nízká nezaměstnanost, ta se aktuálně pohybuje na 2,06 procentech, a velká nabídka pracovních míst.
„Obhajoba prvenství v Indexu mě velmi těší, a ještě větší radost mám z postupu v rámci celorepublikového srovnání. Otrokovice jsou prosperujícím a dynamicky se rozvíjejícím městem. Věřím, že si tento trend zachováme a lidé se zde budou cítit dobře i nadále. Naším cílem je vytvářet město, ve kterém lidé najdou vše, co potřebují pro spokojený život,“ uvedla starostka Večerková.
Za Otrokovicemi se v rámci Zlínského kraje podle Indexu kvality života umístilo Uherské Hradiště následované Holešovem. Celorepublikové příčky potom zůstávají oproti předchozímu roku bez změny. První místo obsadily Říčany, hned za nimi je Praha. Třetí příčka patří Hustopečím, které si vyměnily pozici s tentokrát čtvrtým Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví.
Celkově projekt Obce v datech, který je za Index kvality života zodpovědný, mezi sebou porovnává 205 obcí s rozšířenou působností a Prahu. „Index kvality života vychází z analýzy 80 datových zdrojů, které jsou rozděleny do 29 dílčích indexů. Každý index má váhu odpovídající jeho významu pro kvalitu života. Například faktory jako naděje dožití, nezaměstnanost, dostupnost bydlení nebo znečištění ovzduší mají klíčový vliv na konečné pořadí. Kromě dat za samotná města zahrnuje hodnocení také jejich dojezdové regiony, protože kvalita života není izolovaná pouze na jedno místo. Pro zvýšení přesnosti využíváme vedle českých i zahraniční zdroje, například otevřenou databázi OpenStreetMap, která zlepšuje analýzu dostupnosti služeb v pohraničních oblastech. Novinkou letošního ročníku je zavedení indexu bezpečnosti, který sleduje širší spektrum faktorů, jako jsou přestupky a trestné činy,“ uvedl Michal Vaňáč, vedoucí PR a komunikace společnosti Obce v datech.