Otrokovice po deseti letech zvyšují poplatek za psy

Foto: Město Otrokovice
OTROKOVICE – Otrokovická radnice se rozhodla po deseti letech navýšit poplatek za psy. Snaží se tak zejména regulovat narůstající počet psů, kteří kvůli nezodpovědným majitelům znečišťují veřejná prostranství, volným pohybem porušují předpisy města a často jsou také zdrojem sousedských sporů.

Stávající sazby poplatku ze psů se neměnily od roku 2013, v případě umístění psa například v bytovém domě je to dokonce více než 20 let.

Radnice zvedá poplatek o konkrétní částku tak, aby byly zachovány limity stanovené zákonem o místních poplatcích a aby existoval mezi jednotlivými poplatky odpovídající logický poměr. I přes zvýšení je poplatek stále nižší než zákonné maximum 1 500 korun v základní sazbě,“ informovala mluvčí Otrokovic Lenka Vaculová.

Nově lidé zaplatí v základní sazbě u prvního psa o 200 korun více než doposud, u druhého a dalších psů o 300 korun. V případě, že je pes chován v rodinném domě, za něj majitel ročně zaplatí 600 korun, za druhého (a každého dalšího) psa pak 900 korun. Jestliže majitel se svým psem bydlí např. v bytovém domě, ročně zaplatí 1200 korun, druhý (a každý další) pes pak svého majitele vyjde na 1800 korun ročně. Snížených sazeb, které se týkají např. seniorů, rodičů na mateřské dovolené či invalidů, se zdražení dotkne minimálně.

Poměr mezi jednotlivými sazbami poplatku ze psů je nastaven tak, že sazba mimo rodinný dům je vždy dvojnásobná než sazba v případě rodinného domu. U druhého a dalších psů je poplatek vždy o 50 % vyšší než u psa prvního. Pořád jsou tedy sazby u rodinných domů výrazně výhodnější než u bytových domů,“ zdůvodnila starostka města Otrokovice Hana Večerková s tím, že poplatek má mít především regulační funkci.

Zvýšení sazby poplatku se dotkne přibližně tisícovky lidí. „Stále častěji se setkáváme se stížnostmi na volně pobíhající psy, kteří děsí své okolí. Obracejí se na nás obyvatelé bytů, kteří se denně potýkají se zvukovými projevy psů, kteří zůstanou sami mnohdy celý den bez stopy pozornosti ze strany majitele. V neposlední řadě jde i o znečištění veřejných prostranství, kdy držitelé psů nehodlají uklízet to, co tam jejich čtyřnohý přítel zanechal,“ povzdechla si starostka Hana Večerková.

Poplatek ze psů není podle zákona odvozen od konkrétních nákladů města. Má působit jako motivace k omezení množství psů chovaných na území obce, zejména pak množství psů chovaných v bytových domech.

Nicméně je nesporné, že město vynakládá finanční prostředky na úklid veřejných prostranství, který souvisí i s chovem psů, a řeší konflikty v souvislosti s chovem psů, což s sebou také nese náklady,“ dodala Vaculová.