Otrokovická poliklinika má být energeticky úspornější, pomůže fotovoltaika

Foto: Město Otrokovice
OTROKOVICE – Městská poliklinika v Otrokovicích prochází v posledních letech postupnou proměnou. Cílem revitalizace je, aby budova byla nejen modernější, ale také energeticky úsporná. Aktuálně se v objektu polikliniky realizuje nejnákladnější projekt za posledních několik desítek let, jehož součástí je také nová fotovoltaická elektrárna.

Zvyšující se ceny energií jsou problémem, se kterým se potýkají nejen otrokovické domácnosti, ale například i poliklinika. Ta aktuálně prochází další fází proměny, která by měla přinést výrazné energetické úspory. Investice za více než 17 milionů korun je rozdělena do několika dílčích projektů.

V současné době probíhá výměna osvětlení, která by měla být dokončena během následujícího měsíce. V rámci této akce je i výměna podhledů a další dílčí úpravy. Nově bude mít poliklinika například nouzové osvětlení,“ popsal jednatel Městské polikliniky Otrokovice Pavel Javora.

Po výměně osvětlení se stavební práce přesunou na střechu polikliniky. Dojde k jejímu zateplení a budou provedeny další úpravy střechy tak, aby na ní mohly být instalovány fotovoltaické panely. Půjde o nejnákladnější část celého projektu.

Poliklinika tak bude mít novou solární elektrárnu o výkonu 80,1 kWp s bateriovým úložištěm. Budova se tak stane energeticky soběstačnější, což přinese finanční úspory, které použijeme pro další rozvoj Městské polikliniky,“ podotkl Javora.

Po rozsáhlých úpravách hlavní budovy a rekonstrukci dětského pavilonu tak nyní přichází změny, které nejsou na první pohled až tak patrné pro návštěvníky, ale významně přispívají k optimalizaci nákladů na provoz celého zařízení.

Úkolem dobrého hospodáře je nejen podpora nových projektů, ale především údržba stávajících, které tak neztrácí na hodnotě. Myslím, že poliklinika je toho dobrým příkladem,“ míní starostka města Otrokovice Hana Večerková.

--> --> --> --> -->