Pacientů s postcovidovým syndromem pomalu ubývá, někteří se ale s následky nemoci léčí už dva roky

Foto: KNTB
ZLÍN – I když se zdá, že covidové pandemii už nadobro odzvonilo, stále se ještě najdou pacienti, kteří po překonání covidu-19 bojují s pozdními nebo trvalými následky nemoci. Také proto funguje na Plicním oddělení Baťovy nemocnice ambulance pro postcovidové pacienty.

Primář Plicního oddělení KNTB Gustáv Ondrejka potvrzuje, že pacientů s postcovidovým syndromem sice ubývá, ale stále ještě zbývá řada těch, kteří se léčí už dva roky. „Situace je podstatně lepší, než byla před rokem nebo dvěma. To bylo opravdu hodně pacientů, kteří měli těžké záněty plic spojené s covidem,“ upřesnil Gustáv Ondrejka.

Podle jeho slov se to týkalo především starší varianty delta, kdy se mnozí pacienti dostali do postcovidové ambulance kvůli pozdním nebo trvalým následkům nemoci. „S částí z nich se pořád potkáváme, potěšitelné je, že mnozí – přestože to postižení bylo velké a rozsáhlé a potíže ze začátku velmi závažné – se postupem času hodně zlepšili. Bohužel malá část pacientů přetrvává s trvalými následky a pořád se o ně staráme,“ pokračoval Ondrejka.

U starších variant onemocnění používali zdravotníci protizánětlivou léčbu, podávali lokálně kortikoidy ve formě sprejů, které se aplikují přímo do plic. „U pacientů, kteří měli další zdravotní problémy již před covidem – zejména kardiovaskulární onemocnění, formy postižení srdce, neurologické problémy – jsme spolupracovali i s jinými obory, ta péče vždycky byla a je týmová,“ uvedl primář plicního oddělení.

V současnosti řeší postcovidová ambulance už jen jednotky případů nových pacientů, přičemž přetrvávají starší ročníky. Oproti stovkám lidí v minulosti je to velký rozdíl, proto se nyní ambulance může věnovat i pacientům s dalšími zdravotními problémy plic.

Covid byl nevyzpytatelný v tom, že u každého pacienta probíhal jinak, průběh byl velmi individuální. U někoho skutečně pozdní následky ustupují poměrně rychle, ale bohužel máme také pacienty, kteří chodí do ambulance dva roky. Můžeme se zatím pouze domnívat, že to budou trvalé následky. Zatím však uplynula příliš krátká doba, jistě to nevíme,“ uzavřel téma primář Gustáv Ondrejka.

--> --> --> --> -->