„Při dlouhodobých rehabilitacích je pro zdravotníky na našem oddělení poměrně náročné udržet pacientovu motivaci, která je pro efektivní terapii nezbytná. Hledali jsme proto další možnosti, jak pacientům rehabilitaci zpříjemnit a udělat ji více zábavnou,“ uvedla primářka oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny Jolana Dostálková.
Obě podmínky splňuje virtuální realita, která díky nepřetržité vizuální i sluchové zpětné vazbě pozitivně motivuje pacienta k navýšení intenzity a zároveň i kvality provedení cvičení.
Používaná aplikace má certifikaci zdravotnického prostředku a pomáhá pacientům různého věku – od dětí až po seniory. Obsahuje pohybové programy pro cvičení stability trupu, hybnosti končetin, stimulační programy pro pacienty s kognitivními poruchami, ale i pro snížení stresové zátěže a relaxaci.
„Pomáhá také pacientům po úrazech či operacích k obnovení rozsahu pohybu v kloubech, svalové síly a celkové kondice. Vhodná je také na trénink rovnováhy nebo jemné motoriky,“ upřesnila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.
Velký potenciál této metody zdravotníci vidí zejména u pacientů po cévních mozkových příhodách a v ergoterapii. Rehabilitace ve virtuální realitě pomáhá obnovit jejich motorické funkce, získané dovednosti pacienti navíc uplatní i v běžném životě.
„Využitím virtuální reality nechceme nahrazovat lidský kontakt, ale využíváme hlavní přednosti této moderní technologie, a to je poskytnutí vizuálně prostorové stimulace v kvalitě a frekvenci, které bychom jinak nedosáhli. Dosavadní reakce jsou od pacientů i zdravotníků velmi pozitivní,“ dodala primářka Dostálková.