Památník Tomáše Bati spojil síly se zlínským gymnáziem. Podepsaly memorandum o spolupráci

Náměstkyně primátora Martina Hladíková a ředitel Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Přemysl Šil. Foto: zlin.eu
ZLÍN - Gymnázium Zlín a Památník Tomáše Bati oficiálně navázaly spolupráci, která studentům umožní využívat ikonickou funkcionalistickou stavbu k výuce i slavnostním událostem. Dohodu stvrdilo podepsané memorandum.

Dlouhodobé partnerství dostává oficiální rámec

Památník Tomáše Bati a Gymnázium a Jazyková škola Zlín navázaly formální spolupráci. Uzavřením memoranda obě instituce potvrdily, že chtějí propojovat vzdělávání s kulturním dědictvím. Nově tak studenti získají možnost využívat prostor památníku pro školní aktivity.

Blízkost fyzická i symbolická

Obě instituce dělí jen chodba – infopoint památníku totiž sídlí přímo v budově školy. Toto sousedství se od roku 2019 proměnilo ve vzájemnou podporu, která se nyní rozšiřuje o přístup do hlavní části památníku. „Vztah mezi kulturní institucí a školou není samozřejmostí. O to víc si vážím, že ve Zlíně vzniká prostředí, kde kultura oslovuje mladé lidi,“ uvedla náměstkyně primátora Martina Hladíková.

Historické vazby i nové možnosti

Ředitel gymnázia Přemysl Šil připomněl, že vztah školy k památníku má hlubší kořeny. Už ve 40. letech existoval návrh propojení tehdejšího Studijního ústavu s památníkem v jeden vzdělávací celek. „Jsem rád, že dnes máme možnost s tímto výjimečným prostorem aktivně spolupracovat. Věřím, že spojení bude obohacující pro obě strany,“ řekl.

Studenti už památník využívají

Spolupráce už nese konkrétní výsledky. Studenti gymnázia v památníku například uspořádali vernisáž svých výtvarných děl. O prostor je zájem i ze strany dalších škol, které zde mohou pořádat slavnostní akce jako předávání vysvědčení či focení tříd. Pokud se akce koná mimo běžnou otevírací dobu, památník školám prostor bezplatně poskytuje.

Otevřenost mladé generaci

Vedoucí památníku Magdaléna Hladká zdůrazňuje, že myšlenka podpory mladých lidí je v souladu s odkazem Tomáše Bati. Zájem škol vítáme, ale je důležité jednat včas a s ohledem na běžný provoz památníku. I když školy nemají automatický nárok na bezplatný pronájem, snažíme se jim vycházet vstříc,“ doplnila.

Místo pro učení i inspiraci

Kromě samotných prostor nabízí památník i komentované prohlídky a edukační programy. Je tak ideálním cílem pro školní výlety, projektové dny nebo výuku v netradičním prostředí, kde se snoubí architektura, historie a vzdělávání.