Pětadvacátým držitelem Zlatého střevíčku se stane Ondřej Vetchý

Na Zlín Film Festivalu bude oceněn Ondřej Vetchý. Foto: Zlín Film Festival
ZLÍN – Janek z Čerty nejsou žerty, hrobník Brož z Kolji, Jirka Luňák z Okresního přeboru nebo tatínek Aleš z Báječných let pod psa. To je jen krátký výčet nezapomenutelných rolí Ondřeje Vetchého. A právě tento oblíbený filmový a divadelní herec obdrží Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež na zářijovém Zlín Film Festivalu.

Ondřej Vetchý se poprvé objevil ve filmu Jiřího Hanibala Leť ptáku, leť! v roce 1978. „Není bez zajímavosti, že tento film získal hlavní cenu na zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež v roce 1979,“ upozornila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že tehdy hrál Ondřej malou roli v partě osmáků, kteří vyrážejí na cyklistický školní výlet na Slovensko.

Od té doby jeho výrazný herecký projev zrál, vystudoval konzervatoř a další role se jen hrnuly. Není snad nikdo, kdo by si ho nevybavil jako mile popleteného mladého čerta Janka v Bočanově kultovním snímku S čerty nejsou žerty, který baví snad všechny generace. Velmi výrazná byla i jeho spolupráce s tandemem Jan a Zdeněk Svěrákovi. Ti ho obsadili už ve svém debutu Obecná škola, aby mu potom poskytli jednu z nejsympatičtějších postav v oscarovém Koljovi – byl jí hrobník Brož a Ondřej Vetchý se díky této roli představil divákům na celém světě. Později se v dětském filmu začal objevovat v rolích tatínků či moudrých panovníků.

Herecké výkony jsou však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit jeho práci. „Jsme nesmírně poctěni, že se tento vynikající filmový a divadelní herec, nositel mnoha ocenění, zapíše do naší filmové síně slávy a s předstihem tak oslavíme jeho významné životní jubileum,“ dodala Markéta Pášmová, která zmínila hercovy blížící se šedesátiny.

Ondřej Vetchý se při ceremoniálu k ukončení 61. ročníku Zlín Film Festivalu, který se uskuteční ve středu 15. září, stane již pětadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění.  Tradice ceny, kterou si ze Zlína oblíbený český herec odveze, sahá do roku 1997, kdy se prvním držitelem stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Loni toto ocenění převzala herečka Eliška Balzerová, předloni zpěvák Karel Gott.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x