Počet podvodů na internetu dál roste. Od začátku měsíce přišly oběti o více než 800 tisíc korun

Ilustrační foto: archiv zlin.cz
ZLÍNSKO – Celkem jedenácti případy podvodů na internetu se zabývají policisté na Zlínsku od začátku tohoto měsíce. Obětem byla způsobena škoda v celkové výši 800 tisíc korun. Podvod se nevyhýbá lidem jakéhokoli věku, od čerstvě plnoletých až po seniory.

Nejčastějším druhem podvodu zůstává stále tzv. „phishing“. Jakmile vystavíte k prodeji jakýkoli druh zboží na některém z bazarových portálů na internetu, ozve se vám zájemce a pošle vám jako odkaz podvodné stránky vaší banky, nebo dopravce.

Jakmile se na stránky přesměrujete, musíte vyplnit přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Pachatel má potom tyto údaje k dispozici a může manipulovat s vaším účtem do doby, než si ho zablokujete. Tímto způsobem vám může vybrat veškeré finance, které na účtu máte a také si vaším jménem online vyřídit půjčku,“ vysvětluje podstatu phishingu policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Dalším druhem podvodu je telefonát, při němž domnělý pracovník banky upozorňuje majitele úču, že se mu někdo do účtu naboural a jeho jménem si vyřizuje úvěr.

Poté následují instrukce, aby majitel účtu vybral veškeré finance a vložil je do bankomatu na bitcoiny. Tím ovšem o veškeré vybrané peníze přijde,“ pokračuje Kozumplíková.

Třetím druhem podvodu bylo v uplynulých dnech zaslání podvodné sms, která umožňovala vyřízení příspěvku na bydlení. Po kliknutí na zaslaný odkaz byl adresát přesměrován opět na podvodné stránky banky, kde po vyplnění přihlašovacích údajů dal přístup do svého internetového bankovnictví podvodníkovi, který mohl volně nakládat s jeho penězi.

Dva podvody se týkaly klasické inzerce na bazarovém portále, při níž v jednom případě nabízel prodejce ojeté vozidlo a ve druhém případě dětskou postýlku. Zájemci jim potom zaslali předem na účet platbu, ale zboží se nedočkali a prodejci se stali nekontaktní,“ přiblížila policejní mluvčí.

Za podvod hrozí pachatelům v případě jejich vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody na dva až deset let, podle výše způsobené škody.

Odpovědnost za svoje peníze si majitelé účtů nesou sami. Dávejte si na svoje finance pozor a než se přihlásíte do internetového bankovnictví, přemýšlejte,“ apeluje na veřejnost Monika Kozumplíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x