Podivný únor, minimální průtoky v řekách, žádná vláha na polích

Takovou zimu už pomalu nikdo nezná. Foto: zlin.cz
ZLÍNSKÝ KRAJ - Klasická zima se letos nekoná. Sníh, tedy ten přírodní, je spíše sci-fi, nemít vlekaři děla, mohli bychom zimu odpískat. Ale zdaleka nejde jen o to, zda se "nasytí" milovníci zimních sportů. Nad současným vývojem počasí kroutí s nelibostí hlavou zemědělci, ovocnáři anebo třeba vodohospodáři. Tento způsob zimy zdá se být poněkud nešťastným, mohli bychom parafrázovat klasika.

Vláha chybí v mnoha pohledech. Nejvíce to monitorují vodohospodáři.

„Na většině toků v povodí řeky Moravy jsou průtoky opravdu minimální, výjimku činí jen řeka Morava nad Olomoucí, kterou částečně sytí tající sníh z Jeseníků. Jinde je situace diametrálně odlišná, stavy jsou někde jen mírně nad deseti procenty běžného stavu. V Beskydech sníh roztál, srážek je minimum, v únoru jsou zatím nulové a podprůměrný byl i leden. Voda ze sněhu je přitom důležitá nejen pro průtoky řek a potoků, ale také pro nutné doplnění zásob podzemní vody,“ připomíná ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Sucho po šesti týdnech nového roku zkraje druhé dubnové dekády nevěstí nic dobrého pro zemědělce.

„Už teď to působí problémy, polím v tomto čase vždy svědčila sněhová pokrývka, ne nadarmo naši předkové připomínali úsloví únor bílý – pole sílí,“ má jasno Petr Slovák, dlouholetý šéf zemědělského podniku ve Štípě na Zlínsku.

„Problémy jsou ale i jinde, sníh není, střídají se noční nízké teploty pod bodem mrazu a pak poměrně vysoké přes den. Trpí kořenové systémy zasetých podzimních obilovin, dochází k pohybům půdy, to je velmi neblahý jev,“ má jasno Slovák.

Sucho je znát na mnoha místech, naprosto mizivé jsou například průtoky v Kyjovce na styku Zlínského a Jihomoravského kraje. Ale stejně tak v dalších vodních tocích Valašska, Hané i Slovácka.

„Ani pro ovocnáře nejde o pozitivní stav věcí. Také sady rády přijímají na začátku jara vláhu z postupně tajícího sněhu, teď ale nemá co tát. A tak alespoň věříme, že ještě napadne sníh a nebude příliš teplo, loňské naprosto předčasné květy napáchaly po následných mrazech na ovocných stromech veliké škody,“ upozorňuje předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.