Podvedený muž poslal údajné seržantce americké armády přes dva miliony korun

Foto: policie.cz
ZLÍNSKO – Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně řeší další trestní oznámení v souvislosti s podvodným jednáním na internetu. Čtyřiašedesátiletý muž ze Zlína v posledních pěti měsících poslal více než dva miliony údajné seržantce americké armády, se kterou se seznámil přes internet.

Příběh začal v září loňského roku, když se čtyřiašedesátiletý muž seznámil se ženou prostřednictvím internetové seznamky. Představila se jako seržantka americké armády sloužící momentálně v Libyi.

Tam měla přijít k velkému obnosu peněz, asi 3 600 000 USD, které neměla komu předat. Požádala proto muže ze seznamky, zda by mu mohla svoje peníze poslat s tím, že mu za tuto službu – převzetí balíčku s finančními prostředky – zaplatí polovinu z celé částky,“ uvedla k případu tisková mluvčí krajských policistů Monika Kozumplíková.

Muž s žádostí souhlasil a zanedlouho ho kontaktovala přepravní společnost s tím, že je nejprve potřeba uhradit poplatky související se zasláním balíku. Muž tedy v období od září loňského roku do ledna letošního roku zasílal peníze podle pokynů.

Když mu došly vlastní úspory, půjčil si půl milionu korun od svého syna, kterému ale neřekl, na co peníze potřebuje. Poté si vzal půjčky od bankovních ústavů i nebankovních společností. Celkově zaslal minimálně 2 300 000 korun, částka ale může být ještě daleko vyšší, protože ji podvedený muž zatím přesně nespočítal,“ pokračovala Kozumplíková.

V lednu letošního roku přestal muž na urgence o zaplacení dalších peněz reagovat a čekal na balíček s penězi. Když balík nedorazil, obrátil se v tomto týdnu na policii a podal trestní oznámení.

Neznámému pachateli hrozí v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na osm let za spáchání zločinu podvod. „Jedná se ovšem o sofistikovanou trestnou činnost přesahující do zahraničí, proto je v těchto případech velmi komplikované, často nemožné vypátrat pachatele,“ řekla Kozumplíková.

Policie proto upozorňuje všechny uživatele sociálních sítí, aby nikdy neposílali peníze lidem, které osobně neznají. „Tito manipulátoři bývají velmi zdatní a přesvědčiví a dokážou v lidech vyvolat emoce, jejichž prostřednictvím je poté ovládají,“ uzavřela Monika Kozumplíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x