Policejní pes Alby jde do zaslouženého důchodu. Se svým pánem zůstane i nadále

Alby se svým pánem. Foto: Policie ČR
ZLÍNSKO – Do zaslouženého policejního důchodu odchází německý ovčák Alby, který příští měsíc oslaví desáté narozeniny. Ve službě byl tento čtyřnohý hrdina, kterého chuť a elán k práci stále neopouští, vycvičen na hledání pohřešovaných osob nebo ukradených věcí.

Deset let se na odchod do důchodu může zdát málo, policejní pes ale pracuje ve dne, v noci i o víkendu a prochází náročným výcvikem i každoročními zkouškami. Proto se mu často s přibývajícím věkem nevyhnou zdravotní problémy, jako právě tomuto krasavci.

Se svým pánem, nadpraporčíkem Miroslavem Škrabalem, se seznámil ve svých čtyřech letech a od té doby spolu bydlí i pracují. „Jeho pán si ho od policie odkoupil a zůstanou spolu i nadále,“ říká policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

U policie tato správná dvojka pracovala ve skupině základních kynologických činností. Ve službě pátrali po hledaných nebo pohřešovaných osobách nebo ukradených věcech, případně se účastnili bezpečnostních opatření, jako fotbalová nebo hokejová utkání,“ vyjmenovala Kozumplíková.

Albyho největším pracovním úspěchem bylo vypátrání pachatele trestného činu, který koncem roku 2020 pravděpodobně pod vlivem drog ujížděl policejní hlídce v Uherském Brodě. Zastavil až poté, co mu policisté prostřelili pneumatiku, nicméně z vozidla utekl do pole.

Policejní pes Alby ho v náročných podmínkách, kdy cesta vedla korytem potoka, remízkem i pooraným polem, vypátral až po 2 kilometrech, spícího v poli,“ zavzpomínala na úspěšnou akci policejní mluvčí.

Dva roky předtím získal Alby 1. místo v Přeboru Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje ve služební kynologii a zvítězil také v kategorii nejlepší pachové i obranné práce.

Jeho pán zatím do důchodu neodchází, pracuje teď u policie s dalšími dvěma psy: dvouletým německým ovčákem Ragem a pětiletou fenkou border kólie, Sofinkou,“ dodává Monika Kozumplíková s tím, že Rag umí vyhledávat výbušniny a Sofinka zase drogy a omamné látky.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x