Policie eviduje stále více podvodů přes internetové bankovnictví

ilustrační obrázek, foto: Policie ČR
ZLÍNSKO – Dva další podvody přes internet vyšetřují zlínští policisté ve spolupráci s kriminalisty. Obě podvedené osoby poskytly podvodníkům přístup do svého internetového bankovnictví. Dohromady přišly o téměř 350 tisíc korun.

Šestatřicetiletou ženu připravil neznámý pachatel o více než 164 tisíc korun, osmatřicetiletého muže potom o téměř 183 tisíc korun.

Za trestné činy podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli nebo pachatelům v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Žena z obce u Slušovic zveřejnila na internetovém portále zaměřeném na prodej a nákup různých předmětů dětskou postýlku na prodej. Ozval se jí zájemce, se kterým komunikovala přes WhatsApp. Domluvili se na zaslání postýlky prostřednictvím přepravní společnosti.

Poté jí přišel podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje osobní údaje, jako jméno a datum narození. Nedařilo se jí na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, že přišla o peníze,“ popsala první případ Monika Kozumplíková.

Ženě z účtu odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii.

Muži ze Zlína přišla ve večerních hodinách sms zpráva s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do svého internetového bankovnictví, jinak bude jeho účet zablokován.

Muž se přes zaslaný odkaz přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací sms s autorizačními kódy, které muž potvrdil. Asi po třiceti  minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek,“ pokračovala Kozumplíková.

Z účtu mu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet.

Nikdy neklikejte na odkazy, které se tváří, jako by přišly z banky nebo na přístup k vašemu bankovnictví odkazují. Raději se přihlaste svým osvědčeným postupem. Chraňte svoje přístupová hesla a nikomu je nesdělujte,“ varuje veřejnost policie.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x