Policie varuje: Pozor na internetové seznamky!

Ilustrační snímek, foto: zlin.cz
LUHAČOVICE – Žena, hledající partnera na internetové seznamce, přišla o více než 600 tisíc korun.

Internet je velkým výdobytkem a mnoho lidí jej užívá k hledání vztahů. A i když se mnohým poštěstilo a svého vyvoleného nebo vyvolenou díky internetové seznamce našli, policie stále varuje před podvodníky.

Právě policisté z oddělení hospodářské kriminality a jejich kolegové z oddělení analytiky a kybernetické kriminality ve Zlíně se zabývají případem šestačtyřicetileté ženy z Luhačovic. Ta se stala obětí internetové seznamky hned ve dvou krátce po sobě jdoucích případech. Přišla tak o více než 600 tisíc korun.

Podle výpovědi se v létě na internetu seznámila s lékařem působícím v zahraničí. Ten ji po krátké době požádal, zda by si mohl k jejím rodičům nechat zaslat kufr s vysokou finanční hotovostí, kterou si nemůže vložit na bankovní účet. Šlo o více než dva a půl milionu korun. Žena souhlasila a poté již komunikovala s přepravní společností. Chtěli po ní peníze za přepravné a následně bylo nutné uhradit daň. Obě platby v celkové výši 176 000 korun žena zaplatila, vzala si půjčku. Když žádali o zaslání další částky, tentokrát 3 367 euro za další daň, již nezaplatila a událost oznámila na policii.

O pár měsíců později ji na jiné seznamce oslovil muž, který tvrdil, že je vojenský důstojník v Pákistánu a že se brzy vrátí do České republiky. Po několika dnech vzájemného psaní ji požádal, zda by za něj podala výpověď ze služebního poměru jeho velícímu důstojníkovi, aby mohl odjet z mise, přijet za ní do Čech a vzít si ji za ženu. Dáma žádost ihned odeslala. Následovaly ale další prosby o peníze. Nejdřív za zastupujícího vojáky, poté za vyřízení vlastních dokladů, a nakonec za letenku na soukromé letadlo.

 Když zaslala celkem 434 000 korun, už jen čekala, až její milý dorazí. Jelikož se ale ani po deseti dnech nedočkala, na naléhání svého syna přišla událost oznámit na policii.

Neznámým pachatelům hrozí v případě jejich vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na pět let za spáchání trestného činu podvod. Jedná se ovšem o sofistikovanou trestnou činnost přesahující do zahraničí. Proto je v těchto případech velmi komplikované a často nemožné vypátrat pachatele.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x