Policie varuje před podvodnými smskami. Vypadají jako od České pošty

Ilustrační foto
ZLÍNSKO – Další podvod prostřednictvím internetu řeší kriminalisté ze zlínského oddělení hospodářské kriminality. Tentokrát se nechal „napálit“ muž, který chtěl prodat brusle na internetovém portále zabývajícím se prodejem použitého zboží. Kvůli neopatrnosti přišel o více než 400 tisíc korun.

Muž inzeroval na internetovém portále prodej použitých bruslí. V polovině června se mu prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp ozvala zájemkyně s tím, že platbu provede přes aplikaci České pošty. Následující den mu poslala podvodný odkaz na údajné stránky České pošty, kterými se měl prodejce přihlásit do svého internetového bankovnictví.

Muž se opakovaně zkoušel přihlásit svými přístupovými hesly, což se mu nepodařilo, nicméně pachatelka díky tomu znala jeho přihlašovací údaje a také jich náležitě využila,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Následující den muž zjistil, že mu v devíti splátkách po téměř padesáti tisících korunách odešlo z jeho bankovního účtu celkem 438 tisíc korun na dva zahraniční účty.

Za trestný čin podvod hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na pět let. „Vypátrat pachatele této sofistikované trestné činnosti je ale velmi složité, nejen kvůli jejímu přesahu do zahraničí a navazující přeshraniční spolupráci,“ upozornila Kozumplíková.

Abyste předešli podobným podvodům, následujte rady policie. „Na stránky svého internetového bankovnictví se nikdy nepřihlašujte přes odkazy v emailu či v sms zprávách, vždy se přihlašujte přes stránky své banky. Pokud už vlastní nepozorností o peníze přijdete, neotálejte s oznámením policii, učiňte ho nejlépe ihned po zjištění chybějících prostředků na bankovním účtu,“ zakončila Monika Kozumplíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x