Policisté z Prostějova zachránili život řidiči, který boural u Morkovic

Ilustrační foto
KROMĚŘÍŽSKO – Ve správnou chvíli na správném místě byli policisté z Prostějova, kteří ve čtvrtek 29. září projížděli nedaleko Morkovic na Kroměřížsku. V zatáčce uviděli havarované vozidlo, v němž zůstal uvězněný těžce zraněný řidič. Díky jejich duchapřítomné a odborné první pomoci muž přežil.

Ve čtvrtek krátce před půl jedenáctou v noci prováděli policisté Oddělení hlídkové služby Prostějov eskortu zajištěné osoby. Když byli za Morkovicemi, uviděli v pravotočivé zatáčce vozidlo Ford Tranzit, které leželo na pravém boku napříč cesty.

Hlídka zajistila převáženou osobu, aby nemohla z vozidla utéct a okamžitě spěchala k dodávce. Kabina byla zdeformovaná, policisté se nemohli k zakrvácenému řidiči ani z jedné strany dostat. Ten vůbec nereagoval na oslovení,“ přiblížila policejní mluvčí Barbora Balášová.

Z vozidla stoupal hustý kouř a pod ním byly provozní kapaliny, proto se hlídka rozhodla rozbít čelní sklo. Vypli motor a zkontrolovali životní funkce muže. Ten nedýchal, nemohli mu nahmatat ani pulz.

Policisté jej pomocí Rautekova manévru s fixací krční páteře vyprostili z vozidla ven. Přenesli jej do bezpečného prostoru a začali poskytovat první pomoc. Zprůchodnili dýchací cesty a zraněný zalapal po dechu,“ pokračovala Balášová.

Zraněného pořádně prohlédli, zda nemá masivní krvácení, uložili jej do stabilizované polohy, poskytli mu tepelný komfort pomocí izotermické folie a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby.

Záchranáři si zraněného převzali a kroměřížští dopravní policisté začali vyšetřovat dopravní nehodu,“ sdělila policejní mluvčí.

K samotné nehodě došlo tak, že řidič dodávky nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, nákladu a povětrnostním podmínkám, najel na krajnici do travnatého příkopu, kde se otřel o dva listnaté stromy a následně se s vozidlem přetočil přes střechu a skončil na pravém boku.

Dopravní policisté nehodu i nadále šetří. Kolegům patří obrovské poděkování. Svým činem naplnili heslo pomáhat a chránit,“ uzavřela Barbora Balášová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x