Povlečení, židlička nebo lyže. Dobrovolníci našli při úklidu Otrokovic řadu kuriozit

Foto: Milan Mikšík
OTROKOVICE - Přesně 420 kg odpadu se podařilo vysbírat přibližně šedesáti dobrovolníkům, kteří se sešli v rámci akce Ukliďme Otrokovice. Z šesti stanovišť vyrazily úklidové skupiny, aby společně zbavily nepořádku okolí cyklostezek, břehy otrokovických vod i veřejná prostranství místních částí.

Sobotní akci přálo počasí, a tak se dobrovolníci sešli v hojném počtu. Na každém stanovišti je čekal organizátor, který rozdával pytle, rukavice i pár svěracích chňapačů, které pomáhaly zejména v keřích, u břehů a na dalších méně dostupných místech,“ informovala mluvčí Otrokovic Lenka Vaculová.

Tradičně bylo nejvíce odpadu v blízkosti parkovacích ploch. Řidiči přírodu nešetřili a kolem odhazovali plechovky, láhve skleněné i umělohmotné, krabičky od cigaret a jiný odpad. Okolí laviček bylo často doslova zasypáno nedopalky cigaret a drobnými papírky od sladkostí. Tradičně se našly i kuriózní kousky jako ložní povlečení, kovový barel, balík stavební zateplovací vaty či polámaná židlička.

V Kvítkovicích se nás sešlo přibližně patnáct. Největší práci jsme měli v bezprostřední blízkosti železných schodů u fotbalového hřiště. Tady jsme našli i půlku sjezdové lyže. Ležela tady už asi déle, protože byla z půlky zahrabaná v zemi,“ komentoval jeden z dobrovolníků kvítkovické skupiny Matěj Klimek.

Všichni dobrovolníci se nakonec sešli u velkého splavu na Trávníkách, kde byl připraven táborák s opékáním špekáčků a drobné sladkosti pro děti. Těch se na akci sešlo přibližně deset. „Pro děti je to určitě dobrá zkušenost. Když vidí, co jsou lidé schopni odhodit, a že z přírody odpad sám nezmizí, rozmyslí si, jestli papírek odhodí nebo dají tam, kam patří,“ míní jedna z maminek zúčastněných dětí.

Vysbíraný odpad vystačil na jednu celou dodávku. „Chtěla bych moc poděkovat všem lidem, kteří se zapojili. Nicméně jsou to většinou ti, co nepořádek nevytváří. Bohužel je stále mnoho těch, kteří bezstarostně odpad odhodí a spoléhají na to, že ho někdo uklidí. Pouze na každém z nás záleží, jak bude město vypadat,“ zdůraznila starostka Otrokovic Hana Večerková.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->