Před Baťovým institutem se objevila housenka raného kapitalismu

Foto: 14/15 Baťův institut
ZLÍN – Veřejný prostor před 14. budovou Baťova institutu zdobí od úterý „Housenka raného kapitalismu“. Prostorové umělecké dílo pochází z dílny uznávaného výtvarníka Kurta Gebauera.

Housenka Kurta Gebauera na čas ozvláštní bývalý tovární areál, který se stal v posledních letech hojně navštěvovanou součástí centra Zlína. Její instalaci ocenila také ředitelka 14|15 Baťova institutu Petra Kubíková. „Oživit veřejný prostor atraktivním či užitným uměním je záslužná činnost. Žijeme v hektické, zrychlené době a často míjíme své okolí, aniž bychom jej vnímali. Věřím, že „housenka“ pozitivně ovlivní prostor a nabídne turistům a návštěvníkům zábavnou formou příjemný zážitek,“ uvedla Petra Kubíková.

Ke smyslu a přínosu umělecké instalace se v hlubším kontextu zamyslela i radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. „Housenku můžeme vnímat také obrazně, satiricky. Dílo svým ztvárněním může nastavovat zrcadlo negativním vlastnostem, které se v naší společnosti vyskytují, hrabivosti, egoismu, konzumnímu způsobu života. Ale nezapomeňme, že i z housenky se může stát krásný motýl,“ konstatovala Zuzana Fišerová.

Socha vznikla ve Zlíně v roce 2001 u příležitosti výstavy Kurta Gebauera a jeho studentů, později byla instalována na Vítězném náměstí v Praze či v důlním skanzenu Mayrau u Kladna. „Housenka není socha prvoplánově líbivá. Naopak, snaží se provokovat a nutí nás k zamyšlení. To je podle mě důležitý úkol umění. Návrat tohoto díla od mezinárodně uznávaného tvůrce do veřejného prostoru města je skvělým počinem. Vnímám to i jako poctu autorovi, který letos v srpnu oslavil osmdesátiny,“ dodal náměstek primátora města Zlína Pavel Stojar.

Kurt Gebauer se narodil v roce 1941 v Hradci nad Moravicí. V 60. letech studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Významně jej formovala také krátká stáž na Academii des Beaux-Art v Paříži v roce 1972. Od poloviny 80. let se začal prosazovat jako výjimečný umělec s humorem, ale citlivě pracující s veřejným prostorem. Na svém kontě má řadu veřejných plastik i celých úprav krajinných či městských prostředí.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x