Přehledně: Jak efektivně pomoci Ukrajině

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celé Česko zaplavila v posledních dnech nevídaná vlna solidarity s Ukrajinou, která je od minulého týdne ve válečném stavu s Ruskem. Na pomoc zemi zmítané válkou vznikají veřejné sbírky, které organizují neziskové organizace a nadační fondy. Důležitá je také nabídka ubytování pro ukrajinské uprchlíky.

Už od začátku minulého týdne vznikají po celé České republice sbírky na pomoc Ukrajině. Podle odborníků je aktuálně nejdůležitější finanční podpora prostřednictvím veřejných sbírek.

Kam konkrétně finanční prostředky směřují, vysvětlil Petr Štefan z Člověka v tísni. „V první fázi to jsou základní potřeby, pomoc s potravinami, finance, aby si prchající lidé mohli koupit to, co jim schází, a to, co si zapomněli vzít,“ uvedl Petr Štefan.

Hlavní finanční sbírky na pomoc Ukrajině:

Účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem, na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Za shromážděné peníze vybírají obranný materiál, který nejvíce potřebují ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny.

Číslo účtu: 304452700/0300

SOS Ukrajina

Organizuje Člověk v tísni.

Sbírkový účet: 0093209320/0300

Rychlý odkaz na sbírku, kde lze pohodlně a rychle online přispět, zde.

Charita pro Ukrajinu

Organizuje Charita Česká republika.

Sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Více informací ohledně sbírky na stránkách Charity ČR.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Organizuje sbírka Paměť národa organizace Post Bellum.

Odkaz na online portál na sbírku, kde lze pohodlně přispět, zde.

Pomoc Ukrajině!

Nadační fond pomoci ve spolupráci s organizací ADRA spustil sbírku, která chce finanční pomoc smysluplně nabízet lidem zasaženým konfliktem.

Přispět lze na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 222

Nebo poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZNESNAZE 30, DMS ZNESNAZE 60, DMS ZNESNAZE 90

Více informací a možnost přispět přímo online na těchto stránkách.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

Český červený kříž aktuálně zajišťuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí zdravotnický materiál.

Finančně přispět lze na účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502

Více na stránkách Českého červeného kříže.

Pokud chcete přispět na konkrétnější projekt, například na podporu zvířat na Ukrajině, podívejte se na jeden ze serverů, který se specializuje na pořádání sbírek. Jde například o Darujme.cz, který má rozcestník pomoci pro Ukrajinu.

Materiální sbírky na pomoc Ukrajině:

Pro lidi na Ukrajině vyhlašuje materiální sbírku také Charita Uherské Hradiště, a to od pondělí 28. února do úterý 1. března. Žádoucí je zejména balená voda v 0,5l balení, trvanlivé potraviny (paštiky, konzervy, instantní polévky, sladkosti pro děti, instantní i zrnková káva, čaje), kelímky na kávu, kelímky na polévku, plastové příbory (hlavně lžíce), karimatky, deky a spacáky. Vše můžete dovézt přímo do sídla Charity Uherské Hradiště na Velehradské třídě 247. Pracovnici Charity zde budou materiální pomoc přebírat po oba dny vždy od 8 do 19 hodin.

Do pomoci Ukrajině se zapojila také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která pořádá humanitární sbírku. Materiální pomoc mohou lidé nosit do galerie G18, která sídlí v přízemí Fakulty humanitních studií na Štefánikově ulici ve Zlíně, a to denně od 10 do 21 hodin.

Potřeba jsou zejména hygienické potřeby jako dezinfekce, zubní pasty a kartáčky, mýdla, dětské pleny a také léky. Budeme rádi také za powerbanky, čelovky, spacáky, deky, karimatky, dětské lahve, výživy a zdravotnický materiál jako škrtidla, obvazy a náplasti,“ uvádí za organizátory sbírky Vendula Gregorovičová z Fakulty multimediálních komunikací a dodává, že vybrané věci převezme organizace Člověk v tísni, která zajistí jejich dodání na Ukrajinu.

Materiální pomoc Ukrajině zřídily také regionální skautské organizace. Potřeba jsou zejména spacáky, karimatky, škrtidla a další zdravotnické potřeby, léky, drogerie či konzervy. Oblečení nevozte, je ho dostatek. Věci můžete zavézt do Skautského krizového centra Zlín do dnešních 16 hodin, a sice na adresu třída Svobody 741. Jestliže to máte blíž do Uherského Hradiště, místní skauti zorganizovali sbírku materiální pomoci v prostorech Slováckého divadla, a to do dnešních 17 hodin.

Nabídka ubytování pro uprchlíky:

Vedle finanční podpory je aktuálně vítána také nabídka ubytování a zázemí pro uprchlíky. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky lze v těchto dnech očekávat příchod tisíců až desetitisíců uprchlíků z Ukrajiny. Za tímto účelem zřídila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz, kam je možné konkrétní nabídky posílat. Lidé mohou využít také portál Uprchlíci vítejte, za kterým stojí Sdružení pro integraci a migraci.

Děkujeme za spontánní projevy solidarity českých občanů, měst, obcí, institucí i soukromých společností, které nabízejí pomoc v souvislosti se situací na Ukrajině. Velmi si toho vážíme,“ uvádí na svých stránkách Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Podle odborníků by se lidé v současné době neměli vypravovat k ukrajinským hranicím na vlastní pěst. „Nedělal bych to. Většinou se sem budou snažit přijít lidé, kteří už tady někoho mají. Většina bude mít cestu zajištěnou. Chystají se tam autobusy a pomáhají firmy, kde pracují příbuzní, spíš by se tam jenom motali,“ uvedl ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x